Bilim

Kanadı bant ile tamir edilen uçağın görüntüsü viral oldu; uzmanlardan açıklama geldi

Bu hafta TikTok üzerinde süratle viral olan ve havaalanı çalışanlarının bir uçağın kanatlarına bant yapıştırdığını gösteren görüntü, uçak seyahati yapanları biraz endişelendirdi.

@myhoneysmacks’in görüntüsündeki dış ses, “Spirit ile uçmamamın nedeni bu. Havacılık uçak bandı olması umurumda değil” diyor ve devam ediyor: “Uçağı bantlamak zorunda olmanız ve sonra bunu beşerler uçuştayken güya sizi göremeyecekmişiz üzere yapmanız: İşte bu yüzden Spirit ile uçmayacağım.

Uçakları bantlamak olağan mi?

Havalanmak üzere olan gergin bir yolcuysanız muhtemelen biraz kaygı verici görünse de, bir armağan üzere bantlanmış bir uçağa binmenin aslında endişe kaynağı olması gerekmiyor.

Pilot ve güvenlik danışmanı John Nance, bantlanmış bir uçak kanadı fotoğrafının viral olduğu 2022 yılında The Sydney Morning Herald’a “Bir uçakta bahçe tipi bir koli bandı asla bulamazsınız” dedi ve ekledi: “Yani, buradaki banda bakarsanız, buna sürat bandı denir ve yapması gereken her şeyi yapmaları için çok, çok özel olarak tasarlanmıştır.

Hız bandı, uçağın kritik olmayan bileşenlerini süreksiz olarak yamalamak için kullanılan, son derece sağlam, alüminyum bazlı bir yapıştırma bandıdır. Bant, temel olarak, hava şartlarına maruz kalan alanlarda daha fazla aşınmayı önlemek için kullanılır.

Spirit Airlines sözcüsü Michael Lopardi, AP ile yaptığı görüşmede “Mühendislik takımımıza ulaştık ve bunun sürat bandı olduğunu ve havacılık sanayisinde inançlı ve yaygın olarak kullanıldığını doğruladılar” dedi ve devam etti: “Hız bandının kullanımına uçak üreticisi ve Mühendislik takımımız tarafından müsaade verilmiştir ve Federal Havacılık Yönetimi tarafından belirtilen tüm kullanım gerekliliklerini karşılamaktadır.

Yani, bu manzara pek itimat verici olmasa ve sırf süreksiz bir düzeltme olsa da, uçağın inançsız olduğu manasına gelmiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu