Bilim

James Webb’den büyüleyici “Uranüs halkaları” imajları geldi

Uranüs, ders kitaplarında parlak mavi rengiyle anlatılan bir gezegen. Lakin hakkında çok fazla ayrıntı bilinmiyor. Ve artık, James Webb Uzay Teleskobu, bu soluk mavi gezegende çok ender şahit olduğumuz bir manzarayı bizlere sunuyor.

NASA bilim insanları Uranüs’ün birtakım halkalara sahip olduğunu aslında biliyordu. Lakin bu halkalar daha evvel yalnızca 2 kamera tarafından görüntülenebildi. Birinci olarak Voyager 2 uzay aracı tarafından 1986 yılında görüntülenen halkalar, daha sonra Hawaii’deki Keck Gözlemevi gelişmiş uyarlanabilir optik teknolojisiyle görüntülendi. Yeni uzay imajı ise Webb’den geldi.

NASA gezegen bilimcisi Stefanie Milam, Boston’daki Bilim Müzesi tarafından paylaşılan bir görüntüde “JWST bir halka makinesidir” dedi ve devam etti: “Bu, Uranüs halkalarını çok çok uzun vakittir birinci sefer gördüğümüz anlardan biri. Onları görmek nitekim çok güç ve bunun nedeni de buz ve tozdan oluşmaları.

Uranüs, küçük kayalık bir çekirdeğin etrafına sarılmış su, metan ve amonyak üzere “buzlu” unsurlardan oluşuyor. Güneş sistemindeki tek eğik gezegen olurken, ekvatoru yörüngesine neredeyse dik açı yapıyor ve bu da çok şiddetli geçen mevsimlere sahip olmasına neden oluyor.

Uranüs’ün Güneş etrafında bir tıp atması tam 84 yıl sürüyor, bu da daima Güneş ışığı ve büsbütün karanlıkta uzun mühletler geçirdiği manasına geliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu