Bilim

James Webb Uzay Teleskobu’ndan birinci imajlar geldi!

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), cihanın keşfi için birçok ülkeyle birlikte uzun yıllardır üzerinde çalıştığı James Webb uzay teleskobunu 25 Aralık 2021 günü Fransız Guayanası’ndan Ariane 5 roketi ile fırlatmıştı. 24 Ocak günü 10 yıl boyunca çalışacağı Dünya’dan 1 buçuk milyon kilometre ötedeki Langrange-2 (L2) noktasına ulaşmıştı.

İmajlar, HD 84406 adlı bir yıldızı gösteriyor

Geçtiğimiz günlerde L2 noktasına ulaşan James Webb Uzay Teleskobu, 2 Şubat’ta 5 ay sürecek hazırlıklarına başlamıştı. 18 hegzagonal ayna ile 6.5 metre çapına sahip dev bir göz biçiminde üretilen teleskobun, bu süreçte milimetrik ayarlaması yapılacak ve akabinde çalışmalarına başlayacak. Yaz ayı ortalarında birinci çarpıcı kozmik fotoğraflarını göndermeye başlayacak.


Kaynak:NASA

James Webb, kesimli aynalarını hizalama sürecinin ortasındayken, test hedefli bir manzara gönderdi. Teleskobun gönderdiği fotoğrafta HD 84406 isimli bir yıldız bulunuyor. Çekilen fotoğraf planlı ve keşif gayeli değil, fakat bu türlü bir görselin gönderilmesi bilim insanlarını rahatlatmış görünüyor. Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü’nden astronom Marshall Perrin, hususla ilgili şu kelamlara yer verdi.

Birinci günden beri bu kadar çok bilgi almış olmamız, Webb’in Dünya üzerindeki tüm bilim operasyonları ve bilgi sürece sistemleri ile problemsiz çalışmasının bir eseri olarak karşımıza çıkıyor. Bu yaşananlar, aynaların hizalanması için olağanüstü bir başlangıç ​​noktası oldu.


 NIRCam aygıtının içindeki özel bir kamera ile çekilen James Webb Uzay Teleskobu manzarası

James Webb Uzay Teleskobu, Yakın Kızılötesi Kamera (NIRCam) aracını kullanarak birinci fotoğrafını gönderdi. Teleskobun aynasını hizalamaya yönelik aylarca sürecek olan sürecin birinci evresinin tamamlamış oldu.  Webb, uzay hakkında bildiğimiz birçok bilginin kaynağı olan, 200 binden fazla galaksiyi keşfeden Hubble Teleskobu‘ndan 100 kat güçlü. Webb, bir öbür manada vakitte seyahat yaparak 13,5 milyar yıl öncesini görebilecek. Teleskobun kurulumundan sonra gönderecekleri şimdiden merak konusu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu