Mobil

İzlediği görüntüler yüzünden ruhsal travma yaşayan TikTok moderatörü, şirkete dava açtı

TikTok içerik moderatörü Candie Frazier, iş yerinde yaşadığı ruhsal travma nedeniyle platformun ana şirketi ByteDance‘e dava açtı. Frazier kendisinin ve 10.000 TikTok içerik moderatörünün uzun çalışma müddetleri boyunca çocuk pornografisi, tecavüz, baş kesme ve hayvan istismarı görüntülerini izlemeye zorlandığını sav ediyor.

Yayınlanan görüntüleri denetim ederken ruhunu travmatize eden birçok içerikle karşılaştığını söyleyen TikTok moderatörü şiddet, kaza ve intihar imgeleri yüzünden TSSB (Travma Sonrası Gerilim Bozukluğu) yaşamaya, uyumakta zahmet çekmeye ve uyuduğu vakit fecî kâbuslar görmeye başlamış. Los Angeles’taki federal mahkemede açılan dava birebir vakitte TikTok’un çalışma şartlarını da ifşa etti.

TikTok yükümlülüklerini yerine getirmedi

Moderatörler yüzlerce görüntü izlemek zorunda oldukları için 12 saatlik vardiyalarla çalışıyorlar. Bir saat yemek molası ve 15 dakikalık iki mola hakları var. Bir görüntüde 25 saniyeden fazla vakit harcamalarına müsaade verilmiyor. Hatta çalışma kaidelerine ayak uydurabilmek için tıpkı anda üç ila on görüntü izlemeleri gerekebiliyor.

Açılan davadan edinilen bilgilere nazaran TikTok, moderatörler için ruhsal takviye ve dört saatlik vardiya limiti de dahil olmak üzere üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmedi. Öteki TikTok içerik moderatörlerinin çıkarlarını da temsil eden Candie Frazier, yaşadığı ruhsal travma için tazminat istiyor ve şirketin moderatörler için bir tıbbi fon oluşturması gerektiğine dair bir mahkeme buyruğu talebinde bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu