BilimTeknoloji

İran’daki işletmeler milletlerarası ticarette kripto para kullanacak

İran Merkez Bankası ile Sanayi, Madencilik ve Ticaret Bakanlığı, İran’da bulunan işletmelerin milletlerarası ticarette kripto para kullanmasını kolaylaştıracak bir adım attı. Bu hususta İran Merkez Bankası ile Sanayi, Madencilik ve Ticaret Bakanlığı ortasında bir muahede imzalandı. 

Kelam konusu muahede ile birlikte İran Merkez Bankası’nın Kapsamlı Ticaret Sistemi’ne kripto para altyapısı da eklenecek. Böylelikle İran, işletmelerin milletlerarası ticarette kripto para ünitelerini kullanabilmesini sağlayacak.

İran’dan işletmelerin milletlerarası ödemelerde kripto kullanımına izin!

İran Merkez Bankası, Kapsamlı Ticaret Sistemi’ne kripto altyapısının da eklenmesi için Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı ile muahedeye vardı. Sonuç olarak Merkez Bankası ile Madencilik ve Ticaret Bakanlığı ortasında imzalanan mutabakat, milletlerarası ticarette kripto para kullanımı için büyük bir adım oldu. Kripto para kullanımı ile ilgili olarak şu biçimde bir açıklama yapıldı:

“Sistemin işleyişi için bir mekanizmayı tamamlıyoruz. Bu, ithalatçılara ve ihracatçılara milletlerarası mutabakatlarında kripto kullanmaları için yeni fırsatlar sağlamalı”

Şimdilik mevzu ile ilgili olarak her iki taraftan da ayrıntılı ve resmi bir açıklama gelmedi. Ayrıyeten daha evvel madencilik faaliyetlerini durduran İran, Eylül 2021’de bu yasağı kaldırmıştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu