Bilim

İran, ABD’ye karşın araştırma uydusunu fırlattı!

İran mahallî basınında çıkan haberlere nazaran Tahran, Perşembe günü içerisinde 3 farklı aygıtın olduğu, uzaya uydu taşıyan bir roket fırlattı. ABD ile devam eden müzakerelerin ortasında yapılan bu hareketin Washington’u kızdıracağı söyleniyor. Zira, birkaç başarısız teşebbüs de dahil olmak üzere evvelki roket fırlatmaları ABD’den ağır tenkitler aldı.

İran uzay yarışından çekilmediğini gösterdi

İran Savunma Bakanlığı sözcüsü Ahmed Hosseini devlet televizyonuna verdiği demeçte şunları söyledi:

Uydu taşıyan Simorgh roketi muvaffakiyetle üç aygıtı uzaya fırlattı. Birinci defa, saniyede 7.350 metre süratle 470 kilometre (292 mil) uzaklığa tıpkı anda üç aygıt fırlatıldı.

İslam Cumhuriyeti’nin sivil uzay programı tarafından başarılı bir halde fırlatılması İran savunma bakanlığı tarafından doğrulanırken, roketin yörüngeye ulaşıp ulaşmadığı belirsizliğini koruyor. Ayrıyeten, ülkenin son derece tesirli ve güçlü paramiliter İhtilal Muhafızları, paralel uzay programlarının bir kesimi olarak geçen yıl yörüngeye başarılı bir uydu fırlatma gerçekleştirdi.

Ama bu seferki düzenlenen roket fırlatması, İran nükleer mutabakatını canlandırma mümkünlüğü konusunda Viyana’da devam eden müzakereler sırasında geldi. Bunun üzerine, aktifliği aslında güçlü geçen müzakerelerin ortasında gerçekleştirme kararının, Tahran’daki katı hükümetin tipik bir örneği olduğu söylendi.

2021’in başında daha ölçülü olan Hasan Ruhani’nin yerine geçen Cumhurbaşkanı Ebrahim Raisi, Ayetullah Ali Hamaney’e daha yakın, ABD’ye ve öteki batılı güçlere karşıysa daha inançsız görülüyor. Resmi kaynaklarda Kapsamlı Ortak Hareket Planı (JCPOA) olarak bilinen nükleer mutabakat, birinci olarak 2015 yılında İran ve ABD’nin yanı sıra AB, Çin ve Rusya tarafından da imzalanmıştı.

Muahedeye nazaran Tahran, yaptırımların hafifletilmesi karşılığında nükleer programını sınırlamayı kabul etmişti. Ama Eski ABD Lideri Donald Trump ise tek taraflı olarak mutabakattan çekilerek sert yaptırımları tekrar yürürlüğe koydu. O vakitten beri İran, uranyum zenginleştirme konusunda JCPOA’da belirlenen hudutların ötesine geçtiği belirtiliyor.

Mevcut Biden yönetimiyse mutabakata geri dönmeye çalışıyor. Fakat kısmen de olsa, ABD’nin muahedeyi birkaç yıl içinde tekrar terk etmeyeceğine dair teminat isteyen ve selefinden daha katı olan Tahran’daki hükümet nedeniyle uğraşların şu ana kadar sonuçsuz kaldığı söyleniyor.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu