Mobil

iPhone’unuzu ziyan vermeden nasıl temizleyebilirsiniz?

iPhone’ların birden fazla artık suya ve toza güçlü, fakat tekrar de dayanıklılık konusunda hassas olan bir alan var: şarj ilişki noktası. Lightning ilişki noktasını temizlemek, şarjla ilgili meseleleri çözebilir, bu nedenle orta sıra temizlemek yeterli olacaktır.

iPhone’unuzu bir kılıf içinde tutsanız bile, Lightning irtibat noktası birden fazla vakit açıkta kalır. Telefonunuzu cebinizde yahut çantanızda tutmak, temas noktasını tiftik üzere kalıntılara maruz bırakabilir. Şarj etmek için aygıtınızı prize takmak, temas noktasındaki her şeyi daha derine iter, bu nedenle kendi kendine temizlenmesi de mümkün değildir.

iPhone temizleme (adım adım anlatım)

Kullanmaya bağlı olarak Lightning ilişki noktanızda birçok istenmeyen şey birikebilir. Bu birikmeler ise iPhone’un şarj konusunda sorun yaşamasına yol açabilir. iPhone’unuzu bir Apple mağazasına götürür ve düzgün şarj olmadığından şikayet ederseniz, teknisyenlerin deneyeceği birinci şeylerden biri şarj irtibat noktasını temizlemektir.

Lightning temas noktasında hasara neden olmak, iPhone’un tekrar düzgün formda şarj olmamasına ve kıymetli bir tamirata neden olabilir. Bu yüzden ilişki noktasını temizlerken hasara neden olabilecek metal objelerden kaçınmalısınız. Buradaki anahtar nokta, girişi kırma riski olduğu için çok fazla basınç uygulamamaktır.

Ufak bir ışık kaynağı alın ve ne kadar kirli olduğuna dair fikir edinmeye başlamadan evvel temas noktasına bakın. Şayet kirli olduğunu düşünüyorsanız tahta kürdanınızı yavaşça sokun ve zorlamadan temizleyin, lakin bunu yaparken kabloyu yerinde tutan yandaki ankrajlara dokunmaktan kaçının. İrtibat noktası pak görünene ve diğer hiçbir şey çıkmayana kadar bu paklığa devam edin.

Apple, iPhone temizleme için sıkıştırılmış hava kullanılmasını önermiyor. Ayrıyeten porta daha fazla tiftik yahut lif girmesine neden olabilecek pamuklu çubuk üzere bir şey kullanmaktan da kaçınmalısınız. iPhone’unuzun dışını büsbütün dezenfekte etmek isterseniz pamuklu çubuklarınızı izopropil alkole batırmayı tercih edebilirsiniz.

Pekala ya sizin iPhone’unuzu temizlemek için kullandığınız farklı yollar var mı? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu