Mobil

iPhone SE 3 tasarımı sızdı! iPhone XR savı

Apple’ın uygun fiyatlı akıllı telefon pazarında değerli bir yer edinmesini sağlayan iPhone SE 2022 versiyonuyla karşımıza çıkma hazırlığında. Buna nazaran telefonun iPhone SE 3 ya da 2022 ismiyle çıkma mümkünlüğü var. Modelin Mart ya da Nisan ayında tanıtılması beklentiler ortasında. Son ortaya çıkan iPhone SE 3 tasarımısızıntısı ise tüm beklentileri bir kenara itiyor.

iPhone SE 3 (2022) renderları ve iPhone XR tasarımı

Apple, birinci olarak 2016 yılında birinci iPhone SE modelini tanıttı. Bu model iPhone 5S kasasını kullandı ve iPhone 6S işlemcisi A9 ile karşımıza çıktı. Uzun müddet se modeli tanıtmayan Apple, ikinci modeli ise 2020 yılında tanıttı. Bu sefer iPhone 8 tasarımı ile karşımıza çıkan marka, işlemci olarak A13 Bionic kullandı.

Yeni çıkan iPhone SE 3 (2022) tasarımı ise iPhone X ile karşımıza çıkan tasarım çizgisi ile karşımızda. Ortaya çıkan görsellere bakılırsa model tam manasıyla iPhone XR kasasıyla karşımıza çıkacak. Lakin bu modelin isminde iPhone SE 3 yerine iPhone SE Plus kullanılmasının da ihtimali var.

iPhone SE 3 tasarımı için ortaya çıkan renderlarda en değişik argüman ise telefonun ekran boyutlarının değişeceği tarafında. Buna nazaran kasa boyutu olarak tıpkı kalan telefon, 4.7 inç yerine 5,69 inç boyutunda bir ekranla gelecek. Bu birebir kasaya karşın artan ekran büyüklüğü ise çentikli ve çerçevesiz dizayndan ileri geliyor. Görsellerin kaynağı ise Xleaks Twitter hesabı ve TenTechReview isimli bir internet sitesi.

Bildiğiniz üzere Apple, iPhone X modelinde birinci olarak denediği çentikli tasarımı iPhone XR, 11, 12 ve 13 serisinde de devam ettirdi. Yeni iPhone SE 3 tasarımı ise yuvarlatılmış kenarlara sahip. Bu manada iPhone X gibisi olan tasarım, art kamerada ise yeniden tek kamera ile karşımıza çıkacak.

iPhone SE 3 tasarımı renderları, Apple’ın TouchID teknolojisinde fizikî orta tuştan vazgeçtiğini ispatlar nitelikte. Son ortaya çıkan bilgiler iPhone SE 3 bilgiler fizikî tuşun devam edeceği ve dizaynın değişmeyeceği tarafındaydı. Sızdırılan renderlar şayet gerçekse iPhone SE 3 kullanıcıları da FaceID teknolojisiyle tanışma imkanına sahip olacak.

Buna rağmen Apple’ın TouchID teknolojisini güç tuşuna entegre etme ihtimali de var. Firmanın ekran altı parmak izi teknolojisine ise pek sıcak bakmadığı da bilinenler ortasında. Tüm bu sızıntılar şimdi doğrulanmış değil. Tekrar iPhone SE 3 özellikleri de tam olarak netlik kazanmadı.

Uygun fiyatlı iPhone SE 2022 ve bilinen özellikleri

Apple’dan bu hususta çok fazla sızıntı gelmese de uygun fiyatlı iPhone SE özellikleri için aşikâr varsayımlar var. Bu manada telefonda A15 Bionic işlemcisinin kullanılması sürpriz olmayacak. Bu işlemci bildiğiniz üzere 5nm fabrikasyon süreci ile üretildi. İşlemci tarafında epey güçlü olacak iPhone SE 3 modelinde son sızıntı doğruysa 5,69 inç büyüklüğünde Retina HD LCD panel karşımıza çıkacak.

Son gelen tasarım sızıntısına bakılırsa bu ekran boyutunun çok daha büyük olması da ihtimal dahilinde. Lakin Apple, uygun fiyatlı iPhone modellerinde LCD panelden vazgeçmeye şimdi hazır değil.

Apple’ın uygun fiyatlı iPhone SE 3 modelinde eski kasayı kullanma ihtimali de var. Lakin firma her SE modelinde yeni bir kasa ve yeni bir işlemci ile karşımıza çıktı. Bu manada Apple’ın iPhone SE tasarımı için de çentikli dizayna geçmiş olma ihtimali yüksek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu