Mobil

iPhone kullanıcılarına sevindirici haber: Face ID artık maskeyle de çalışacak

Apple, 27 Ocak’ta kapalı test programındaki iştirakçiler için iOS 15.4‘ün birinci beta sürümünü yayınladı. Şirket yeni sürümde Face ID yüz tanıma sistemini tekrar tasarladı. Çünkü dünya genelindeki epidemiyolojik durum nedeniyle birtakım değişiklikler yapılması gerekiyordu.

Covid-19 salgınının başlamasından bu yana iki yıldan fazla bir müddet geçti. Bildiğiniz üzere hala halka açık yerlerde maske takma mecburiliği var. Buna bağlı olarak Face ID sisteminde birtakım değişiklikler yapan Apple, iOS 15.4 beta 1 sürümünde maske ile kilit açma özelliğini test etmeye başladı.

Göz etrafındaki alanlardan tanıyacak

Hatırlayacağınız üzere Apple daha evvel bu duruma bir nebze de olsa deva olması açısından Apple Watch üzerinden kilit açma özelliği sunmuştu. Lakin bu yalnızca akıllı saati olanlara yönelik bir tahlildi. Bu nedenle şirket iOS 15.4 beta 1’de Face ID yüz tanıma sistemine yeni bir mod ekledi.

Tarayıcı, kimlik doğrulama için göz etrafındaki eşsiz özellikleri tanıyacak. Yani kullanıcılar Face ID’yi maskeli yahut maskesiz kullanma bahtına sahip olacaklar. Ayrıyeten, Ayarlar kısmına yeni bir gözlük ekle seçeneği de eklendi. Böylece iPhone’unuz maske ve gözlük takarken bile sizi tanıyabilecek.

Görünüşe bakılırsa herkes bu özel özellikten yararlanamayacak. Kelam konusu yeniliğin yalnızca iPhone 12 ve 13 serilerinde çalıştığı bildiriliyor. Apple ilerleyen periyotlarda bu hususla ilgili değişiklik yapılabilir. Face ID bildiğiniz üzere iPhone X modelinden beri var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu