Mobil

iPhone 14’ün uydu üzerinden Acil SOS özelliği, bir defa daha hayat kurtardı

Geçtiğimiz sonbaharda iPhone 14, Apple’ın bugüne kadar piyasaya sürdüğü en değerli özelliklerden birini tanıttı: Uydu Üzerinden Acil SOS. Bu özellik, hücresel temasınız yoksa bir uydu yardımıyla bildiri göndermenizi yahut arama yapmanızı sağlıyor.

Bu özellik Kasım 2022’den beri kullanılabiliyor ve o vakitten beri bu özelliğin insanların hayatını nasıl kurtardığına dair birçok olay duyduk. Mahallî haber kuruluşu KUTV tarafından paylaşılan bir olay da Utah, Emery County’de yürüyüşe çıkan 3 üniversite öğrencisinin nasıl kanyonda mahsur kaldıklarını anlatıyor.

Öğrencilerden Jeremy Mumford, çok yağış altında mahsur kaldıkları kanyonda geçirdiği saatlere ait olarak, “Hipotermik şoka girdim, panikleyip donmaya başladım ve arkadaşlarım beni görüp çok endişelendiler,” diyor.

Mahsur kalan öğrenciler yardım istemek için iPhone 14 model telefonlarının uydu özelliğini kullanmaya çalışmış. Her 20 dakikada bir 1 uydunun kanyonda bulundukları yerin üzerinden geçtiğini fark eden öğrenciler, telefonlarını üst kaldırarak 911’e ileti atmak için sinyal almaya çalışmışlar ve bunda da başarılı olmuşlar.

iPhone 14 Uydu Üzerinden Acil SOS özelliği ABD, Kanada, Fransa, Almanya, İrlanda, İngiltere, Avusturya, Belçika, İtalya, Lüksemburg, Hollanda ve Portekiz’de kullanılabiliyor. Hizmet ilk 2 yıl için ücretsiz olurken, Apple, Uydu Üzerinden Acil SOS özelliği için fiyat beklentisini ileriki bir tarihte açıklayacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu