Mobil

iOS 15.2.1 değerli bir HomeKit açığını kapatıyor

Haziran ayında Apple’ın iOS 16 işletim sistemini tanıtması beklenirken iOS 15 için de güncellemeler devam ediyor. Yayınlanan iOS 15.2.1 güncellemesi HomeKit sisteminde bulunan kritik bir açığı kapatıyor. 

iOS 15.2.1 neler sunuyor?

iOS 15.2.1 güncellemesi HomeKit platformunda keşfedilen bir açığı kapatıyor. Yaz aylarında keşfedilen bu açık bir HomeKit aygıtının isminin 500 bin karakterden fazla olduğu durumlarda iPhone ve iPad aygıtlarının çökmesine neden oluyor. İsimler iCloud platformuna kaydedildiği için sonsuz bir döngü ortaya çıkabiliyor. 

Araştırmacılar yamanın erken geleceği kanısıyla 1 Ocak tarihinde açığı kamuoyuna duyurdular. Apple ise iki haftalık bir sürecin sonunda yamayı yayınlayabildi. Bu bakımdan araştırmacılar açığın suiistimal edilmiş olabileceğini düşünüyor. 

İşini daha berbatı ise bahse bahis açığın iOS 14.7 sürümüne kadar uzanması. Bu bakımdan tüm iOS 14 sürümlerine yayılmış olabileceği düşünülüyor. Hala iOS 15 güncellemesine geçmeyenlerin kesinlikle yeni güncellemeyi yüklemesi isteniyor. 970MB boyutunda olan iOS 15.2.1 ve iPadOS 15.2.1 güncellemesinde ayrıyeten iCloud linki ile birlikte gönderilen bildirilerin açılmaması ve üçüncü taraf CarPlay uygulamalarında meydana gelen kasma problemleri da gideriliyor. 
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu