Donanım

Intel’in yeni Alchemist kartları Linux’ta Resizable BAR takviyesi sunacak

Ekran kartı bölümüne Arc Alchemist ekran kartları ile giriş yapmayı planlayan Intel’den Linux kullanıcılarını sevindirecek yeni bir haber geldi. Şirket kimi senaryolarda oyun performansının arttırılmasını sağlayan Resizable BAR teknolojisini yeni kartları ile Linux aygıtlara getiriyor.

Linux sistemler için büyük adım

AMD tarafında akıllı erişim belleği (SAM) Nvidia tarafında ise Resizable BAR olarak karşımıza çıkan yeni teknoloji, işlemcinin 256 MB’lık kesimler yerine PCIe bilgi yolu üzerinden grafik kartının tam bellek kapasitesine ulaşmasını sağlıyor. Paylaşılan bilgilere nazaran Linux çekirdeği ve Mesa şoförlerinde mevcut olan lakin optimize edilmesi gereken Resizable BAR dayanağı, v5.13 çekirdek güncellemesi ile birlikte kullanıma sunulabilir.

Yeni masaüstü ekran kartlarını 2022 yılı içerisinde piyasaya sürmeyi planlayan Intel, Arc Alchemist mimarisine sahip birinci dizüstü tahlillerini önümüzdeki aylarda kullanıcılara sunacak. Bununla birlikte yeni takviye Valve’ın Steam Deck konsolunda da karşımıza çıkan Linux sistemler için büyük bir adım olacak.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • Ekran Kartı Haberleri
  • Intel’in yeni ekran kartları Linux oyunculuğu geliştirecek

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu