Donanım

Intel’den Bitcoin madencilerine müjde!

Intel, Cuma günü bir açıklama gerçekleştirdi. Bu yılın sonlarında, Bitcoin ve öbür kripto para üniteleri madenciliği için özelleştirilmiş çip satmaya başlayacağını belirtti. Birinci müşteriler ortasında ödeme işlemcisi Block ve iki madencilik şirketi Blockchain ve Griid Infastructure yer aldı.

Bu durum finansmanı değiştirebilecek ve NFT‘ler ismi altındaki bir fikirle dijital varlıklara sahip olabilme formunu değiştirecek teknoloji konusunda şirket için büyük bir bahis olarak nitelendirildi. Kripto para üniteleri ve NFT’ler dolandırıcılık ve hırsızlık problemleriyle karşı karşıya kaldı. Intel burada bir dezavantajı ve yüksek güç tüketimlerini de ele almayı umuyor.

Intel bu atağıyla Nvidia’nın karşısına dikilmek istiyor

Kripto para üniteleri ile madencilik, süreçleri Blockchain isimli bir veritabanına kaydeden hesaplamalı bir vergilendirme sürecinden geçiyor. Karmaşık bilgisayar sorununu çözen birinci kişi, yeni basılmış kripto para ünitesi ile mükafatını alıyor. Bu da, en güçlü makinelere ve elektrik gücü maliyetlerine karşı bir direnç gerektiriyor.

Intel’in en büyük rakiplerinden birisi olan Nvidia, kripto para madenciliğinden hayli yararlı çıktı. Madencilerin GPU’lara olan iştahı, oyuncuların ekran kartı bulmasını zorlaştırdı. Lakin Goldshell, MicroBT ve Bitmain üzere kripto para madenciliği donanımının büyük tedarikçileri, madencilik için özelleştirilmiş uygulamaya özel entegre devreler kullanıyor.

Cambridge Üniversitesi Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi bir iddia yürüttü. Bu noktada kripto para ünitesi madenciliğinin yılda 125 terawatt saat devasa ölçülerde güç kullandığını açıkladı. Bu da, EIA’ya nazaran 5,5 milyon nüfuslu Norveç‘in 2020 elektrik tüketimine denk geliyor.

Sizler Intel‘in Bitcoin madencilerine özel işlemci üretecek olmasını nasıl buluyorsunuz? Fikirlerinizi SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu