Donanım

Intel de ön bellek yarışına katılıyor

AMD’nin bu yıl rekabetteki en kıymetli ögelerinden birisi olarak gösterilen 3D V-Cache yığın ön bellek teknolojisi, ekstradan eklenen katman ile işlemcinin ön belleğini üç kata kadar arttırabiliyordu. Bilhassa oyunlarda ve bellek isteyen uygulamalarda değerli bir avantaj sunması bekleniyor. Intel bunun gerisinde kalmaya niyetli değil. 

Intel Raptor Lake ile ön bellek coşacak

Intel Alder Lake işlemcilerde her performans çekirdeği için 1.25MB Düzey 2 ve 3MB Düzey 3 ön bellek, her 4 verimlilik çekirdeği için 2MB paylaşımlı Düzey 2 ve 3MB Düzey 3 ön bellek kullanılıyor. Toplamda 14MB Düzey 2 ve 30MB Düzey 3 ön bellek elde ediliyor. 

Sızıntılara nazaran Raptor Lake yani on üçüncü kuşak Intel işlemciler ile ön bellek konusunda değerli bir artış olacak. Kısaca her performans çekirdeği için 2MB Düzey 2 ve 3MB Düzey 3 ön bellek, her 4 verimlilik çekirdeği için 4MB paylaşımlı Düzey 2 ve 3MB Düzey 3 ön bellek kullanılıyor. Toplamda 32MB Düzey 2 ve 36MB Düzey 3 ön bellek mevcut. 

Alder Lake mimarisine nazaran performans çekirdekleri için yüzde 60, verimlilik çekirdekleri için yüzde 100, toplamda ise yüzde 50 ön bellek artışı elde ediliyor. Bu noktada artan verimlilik çekirdeklerinin de tesiri büyük. 

Intel şimdi Raptor Lake ile ilgili bir açıklama yapmadı lakin ön bellek tarafında kimi iyileştirmeler olacağı gündeme gelmişti. Bilhassa Ryzen 7 5800X3D ve sonrasındaki AMD işlemciler karşısında Intel Raptor Lake ne kadar tezli olacak göreceğiz. 
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu