Donanım

Intel Alder Lake çipsetleri beklenenden değerli olabilir

Bilhassa bütçesini düşünenler Intel Alder Lake platformunun biraz daha alt düzeye inecek çipsetlerini merakla beklerken global çip krizi nedeniyle hevesleri kursaklarında kalabilir. Yeni çipsetler tam seri olarak piyasaya çıkmayacak. 

Intel Alder Lake çipsetlerinde sorun var

Intel Alder Lake mimarisi birinci olarak üst düzey işlemciler ile başladı ve Z690 çipseti tarafından desteklendi. Sonrasında Intel H670 çipseti ile biraz daha orta düzeye yakın işlemciler desteklenirken B660 ve H610 ise maliyete odaklananları hedefliyordu.

Gelen bilgilere nazaran Intel H670 çipseti belgisiz bir tarihe ertelendi yahut büsbütün iptal edildi. Intel’in yonga krizi gevşeyene kadar üretim çizgisini biraz daha derli toplu hale getireceği düşünülüyor. Bu durumda Intel B660 çipseti ikinci sıraya geliyor ve kaynaklar anakartların fiyat artışından tasa ediyor. 

Üretim sınırında yaşanan değişiklikler haliyle Intel’in aleyhine olacak. Daha uygun fiyata özellik açısından güçlü alternatif arayışına girecek kullanıcılar, her ne kadar Intel Alder Lake işlemcileri muhakkak senaryolarda daha uygun performans sunsa da Ryzen işlemcilere yönelebilir. CES 2022 fuarı bu açıdan pek çok sürprize hamile olacak. 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu