İnternetTeknoloji

İngiltere, 2033 yılına kadar 2G ve 3G’yi aşamalı olarak kaldıracak

Hükümet, İngiltere’nin 2033 yılına kadar 2G ve 3G mobil hizmetlerini aşamalı olarak kaldıracağını söylüyor.

Kapatma tarihi mobil ağ operatörleri Vodafone, EE, Virgin Media, O2 ve Three ile kararlaştırıldı.

Temmuz ayında, EE sahibi BT , 2023 yılına kadar 3G’yi ve on yıl içinde 2G’yi aşamalı olarak kaldırma planlarını açıkladı . Ve diğer birçok şirket, hizmetleri destekleyen teknolojiyi aşamalı olarak kaldırmaya başladı.

Kültür Bakanı Nadine Dorries, hareketin İngiltere’nin daha hızlı ağlara daha yumuşak bir geçiş yapmasına yardımcı olacağını söyledi.

“5G teknolojisi zaten insanların yaşamlarında ve işletmelerinde devrim yaratıyor – Birleşik Krallık’taki insanları daha hızlı mobil verilerle buluşturuyor ve işletmeleri daha üretken hale getiriyor.”

Hükümet ayrıca, İngiltere’nin mobil ağlarının geleceğe dönük olarak korunmasına yardımcı olmak için bir finansman desteği sözü verdi, ülkenin az sayıda tedarikçiye aşırı bağımlılığını sona erdirdi ve yeni ekipman üreticilerinin pazara girmesini kolaylaştırdı.

Bayan Dorries, “Bugün, İngiltere’yi mobil bağlantının ön saflarına koymak ve telekom ağlarımızın şimdi ve gelecekte güvenli ve emniyetli olmasını sağlamak için 50 milyon sterlinlik bir ek daha duyuruyoruz.” Dedi.

‘Tüketici koruma boyutu’

Assembly Research’ün kurucusu Matthew Howett, BBC News’e, değişikliğin muhtemelen hükümetin belirlediği 2033 tarihinden daha erken geleceğini söyledi.

Kapatma, yalnızca 3G özellikli akıllı telefonlar gibi her türlü eski cihazı etkileyecek.

Bay Howett, hükümetin yavaş uyum sağlayabilen tüketiciler adına hareket etmesinin çok önemli olacağını söyledi.

“Bütün bunların önemli bir tüketici koruma boyutu var” dedi.

“Elbette, acil durumlarda arama yapmak için hala 2G/3G özellikli bir el cihazına güvenebilecek bazı insanlara sahip olacaksınız, ayrıca akıllı sayaçlar gibi cihazlar 2G ağından koptuğu için.

“Bu paydaşları dahil etmek, kesintiyi önlemek için çok önemli olacaktır.”

5G kapsama alanı

Temmuz ayında Amazon, kullanıcıları bazı eski Kindle modellerinin yakında internete bağlanamayacakları konusunda uyardı.

Teknoloji devi ABD’li müşterilerine, “2021’den itibaren bazı eski nesil Kindle e-okuyucular 2G veya 3G ağları üzerinden hücresel bağlantı kullanarak internete bağlanamayacak” dedi.

Bu arada, 5G kapsamı İngiltere genelinde genişletiliyor .

Temmuz ayında EE, müşterilerin 2028 yılına kadar ülkede “herhangi bir yerde” 5G alabileceklerini duyurdu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu