BilimTeknoloji

İMECE uydusu 2022’nin son çeyreğinde hazır olacak

Türkiye’nin uzaydaki dördüncü müşahede uydusu olacak İMECE uydusu bu yılın son çeyreğinde hazır hale gelecek. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Türkiye’nin sıfırdan tasarlayıp ürettiği ilk metre altı çözünürlükteki ulusal müşahede uydusu İMECE, 2022’nin son çeyreğinde uzaya gönderilmek üzere hazır olacak!” dedi.

Ulusal müşahede uydusu İMECE, TÜBİTAK Uzay Enstitüsü tarafından geliştirildi. Tüm basamaklarıyla Türkiye’de tasarlandı ve üretildi. Hem sivil hem de askeri hedefle kullanılacak. İmece, 1 metreden daha düşük çözünürlükte görüntüleme yapıyor. BİLSAT, RASAT ve GÖKTÜRK-2’ye kıyasla daha net manzaralar elde edilecek.

Bu uydu sayesinde haberleşme sistem, yıldız izler, reaksiyon tekeri, güneş algılayıcı, elektrikli itki sistemi, metre altı çözünürlüklü elektro optik uydu kamerası, yeni kuşak uçuş bilgisayarı ve yararlı yük data kayıt sıkıştırma formatlama ünitesi geliştirilme çalışmalarında büyük deneyim edinildi. Uzay ve uydu teknolojilerinde yurt dışına bağımlılığı en aza indirmek için değerli bir adım olacak.

İMECE uydusunun geliştirilme çalışmalarında güneş paneli açılma testleri kademesine geçiliyor. Test öncesi hazırlıklar yapılıyor. İMECE uydusunun yılın son çeyreğinde yer testlerini tamamlaması ve 2023’ün birinci çeyreğinde fırlatılması planlanıyor

İMECE uydusu özellikleri:

  • Yörünge: 680 km güneşe eş vakitli
  • Hizmet Ömrü: 5 Yıl
  • İmaj Alanı (1 Kare): 13,9 km X 16,2 km
  • Tartı: 800 kg
  • Çözünürlük: PAN 0.99 m – MSI 3.96 m

Uzaydaki etkin uydu sayısı 9’a çıkacak

İMECE’nin devreye girmesiyle birlikte Türkiye’nin 5’i haberleşme (Türksat 3A, Türksat 4A, Türksat 4B, Türksat 5A, Türksat 5B), 4’ü müşahede (Göktürk-1, Göktürk-2, RASAT, İMECE) olmak üzere etkin 9 uydusu misyon yapacak. Türksat 1B, Türksat 1C ve Türksat 2A uyduları uzaydaki ömrünü tamamlayarak emekliye ayrıldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu