BilimTeknoloji

İkinci el araç alım satımına yönelik yeni düzenleme yolda

Gelen bilgiye nazaran Ticaret Bakanlığı ikinci el araç alım satımına yönelik yeni bir yönetmelik taslağı hazırladı. MASFED Lideri Aydın Erkoç, bu yönetmeliği tüketici mağduriyetlerinin hepsini ortadan kaldıracağını belirtti.

Getirilecek yeni düzenlemeyle, taşıt ve paranın eş vakitli olarak el değiştirmesini sağlayan elektronik sistemin kapsamı genişletilecek. Mevcut uygulamada, elektronik sistemde yalnızca nakit ödeme yapılabilirken, düzenlemenin akabinde havale ve EFT sistemleri de kabul edilecek. Bankalar alış satış süreçlerini garanti edebilecek.

Erkoç, bahisle ilgili açıklamasında, “Alıcı kişi parasını bankaya bloke yapıyor. Banka bundan çok cüzi bir masraf alıyor. Bloke olan para, satış aldığında aracı satanın hesabına geçmiş oluyor. İki taraf da mağdur olmuyor. Burada aracı kurum olarak bankalar garantörlük yapıyor.” tabirlerine yer verdi.

Düzenleme kapsamında ayrıyeten, konkordato başvurusu yapan işletmeler de yetki dokümanı müracaatında bulunabilecek. Yetki evrakı için istenen lise mezuniyeti kuralı da ilköğretime indirilecek.

“Satışlar noter yerine e-Devlet üzerinden yapılsın”

Erkoç ayrıyeten noter harçlarındaki artışa dikkati çekerek, araba satış fiyatının 305 liradan 450 liraya çıktığını aktardı. Bu fiyatın alım gücü düşen vatandaş için büyük bir masraf kalemi oluşturduğuna dikkat çeken Erkoç, satışlarda çevrimiçi sisteme geçilmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Bu alışveriş e-Devlet üzerinden yapılabilir, zati noterler de bu süreci gerçekleştirmek için emsal bir sistem uyguluyor. Yetki evrakı olan motorlu araç satıcıları satışlarını yapıp, beyannameleri ile de devlete vergilerini öder. Alıcı ve satıcıyı korumak maksadıyla süreç yapılırken birkaç saat paraya bloke konabilir. Ruhsat çıktıktan sonra, rastgele bir dert yoksa para karşı tarafın hesabına aktarılabilir. Bu mevzu ile ilgili Adalet Bakanımız Sayın Abdulhamit Gül ile de görüşüp talebimizi lisana getireceğiz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu