Mobil

Huawei ambargosu, ABD’ye değerliye patladı!

Eski ABD Lideri Trump, 2019 yılında Huawei ve ZTE‘ye ambargo kararı aldı. Ambargonun daha sonra 5G altyapısının kurulumuna kadar kapsayıcı hale gelmesi ise yeni bir sorunu gündeme getirdi.

Huawei ambargosu ile başlayan sürecin 5G üzere kritik bir teknolojiye kadar sıçraması ise şu an için ABD’nin en büyük sıkıntıları ortasında. Çünkü Verizon üzere dev firmalar bu dönüşümü tamamlamış olsa da ülkede lokal bölgelere hizmet veren irili ufaklı birçok telekom kuruluşu var. Bu manada ABD telekom şirketleri, Huawei 5G ambargosu için ayrılan bütçeyi çoktan aştı.

ABD şirketleri, Huawei 5G ambargosu için ayrılan bütçeyi aştı

Hali hazırda Huawei ve ZTE, 5G baz istasyonları ve altyapı kurulumlarında değerli patentlere ve teknolojilere sahip. Bu manada da 2020 yılına kadar ABD 5G yatırımlarında bilhassa Huawei’nin teknolojisini kullandı. Fakat Huawei ambargosu sonrası ABD tüm 5G altyapısını yine kurmanın peşine düştü. Buna nazaran ABD tüm bu değişimin 1,8 milyar dolar civarında bir maliyeti olacağını hesapladı. Lakin Amerikan Federal İrtibat Heyeti FCC’den gelen son sayılara bakılırsa meskendeki hesap çarşıya uymadı.


Huawei ve ZTE, 5G için kıymetli patentlere sahip

ABD Kongresi 1,8 milyar dolar olarak hesapladığı maliyet için 1,9 milyar dolar bütçe ayırdı. Fakat iki yıl sonunda oluşan maliyet 5,6 milyar dolar düzeyinde. Ocak 2022 tarihi prestiji ile FCC’ye 180’den fazla müracaat geldi. Huawei ve ZTE eserlerinin muadili olarak Ericsson ve Nokia üzere firmalar 5G değişimini sağlayan firmalar ortasında.

Lakin Çinli firmaların 5G’de rakiplerine üstünlük sağlamasının sebeplerinden biri maliyetler. Rakiplerine nazaran daha düşük maliyetler ile kurulan 5G ağları çok daha yüksek maliyetlerle devşiriliyor. Burada ABD Kongresi ‘nin şu an için 1,9 milyar dolarlık fon dışında bir fon oluşturmadığı da gelen bilgiler ortasında. Bu manada şirketler bu değişim maliyetlerinin karşılanmasını bekliyor.

Huawei ise ABD ambargosu sonrası sarsılmış olsa da yatırımlara devam ediyor. Cep telefonu tarafında küçülen ve alt markası Honor’u satan firma, tüm odağını Harmony OS işletim sistemine vermiş durumda. Tekrar şirketin hali hazırda kendi işlemcisini üretme peşinde.

ABD’nin Huawei 5G ambargosu sonrası ayırdığı bütçeyi neredeyse üçe katlamasını nasıl yorumluyorsunuz? Yorumlarınızı ve değerlendirmelerinizi haberin altına ve ShiftDelete Forum‘a bekliyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu