İnternet

Huawei, 5G ihalesine katılmasına müsaade vermeyen İsveç’e 540 milyon dolarlık dava açtı

Çinli teknoloji devi Huawei, İsveç hükümetine memleketler arası tahkimde dava açtı. Şirket, 5G taşınabilir irtibat ekipmanı tedariki için düzenlenen ihaleye katılmasına müsaade verilmemesi nedeniyle oluşan ziyanının tazminini talep ediyor.

Huawei kayıplarının telafisi için birinci etapta 5.2 milyar İsveç kronu (560 milyon dolar) tazminat ödenmesini istiyor lakin bu sayı 25-30 milyar İsveç kronuna (2.7-3.2 milyar dolar) yükselebilir. Huawei ve İsveç ortasındaki ihtilaf bir yıl evvel başlamıştı.

“Amaç başka ülkelerin gözünü korkutmak”

İsveç Posta ve Telekom Yönetimi (PTS), o devir Huawei’nin 5G taşınabilir irtibat ekipmanı tedariki ihalesine katılmasına müsaade vermedi. Yetkililer, kararın güvenlik sıkıntıları gerekçesiyle alındığını belirtti. Çünkü Huawei’nin Çin hükümetiyle yakından irtibatlı olduğu düşünülüyor.

Uzmanlara nazaran Huawei’nin bu hareketinde yalnızca tazminat alma isteği değil, tıpkı vakitte stratejik bir istikamet de var. Şirket, İsveç’ten epeyce yüklü ölçüde bir para kopararak 5G ekipman ihalelerine katılmasına müsaade vermek istemeyen tüm ülkelerin gözünü korkutmak istiyor.

  • Anasayfa
  • Taşınabilir Teknolojiler
  • Cep Telefonları Haberleri
  • Huawei, 5G ihalesine katılmasına müsaade vermeyen İsveç’e dava açtı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu