BilimTeknoloji

Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Türk öğrencilere burs veriyor

Tanınan üniversite karşılaştırma kuruluşu QS World Universtiy Rankings 2022’ye nazaran dünyada 34. sırada yer alan Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (HKUST), Türk öğrencileri için burs ve Hong Kong’da iş fırsatları sunuyor.

HKUST yaklaşık 30 yıllık geçmişe sahip olmasına karşın kısa müddette süratli yükseliş yakaladı. Mezun öğrencilerin teknoloji ve sanayi bölümünde değerli şirketlerde işe girmesinin tesiriyle üniversiteye ilgi arttı. Üniversiteleri karşılaştıran QS World University Rankings 2022‘de dünya çapında 34. sırada yer alırken Times Higher Education Dünya Üniversiteleri sıralamasında ise 3. sırada yer alıyor. Stamford Üniversitesi’nin değerlendirmesine nazaran HKUST’nin 140’ı aşkın öğretim üyesi, dünyanın en güzel yüzde 2’lik bilim insanı olarak gösterildi. Times Higher Education’ın Küresel University Employability Ranking’de (Küresel Üniversite İstihdam Edilebilirlik Sıralaması) dünyanın mezunları en çok istihdam edilen birinci 30 üniversitesi ortasında yer alıyor. 2013 yılından bu yana 8 yıl boyunca 10 ila 26. sıralarda yer aldı.

HKUST, her yıl öğrencileri, mezunları ve öğretim üyelerinin yaklaşık 70 ile 80 start-up’ın kuluçka çalışmalarına mesken sahipliği yapıyor.  Örneğin DJI’ın Kurucusu Frank Wang, şu an milyarlarca dolarlık olan drone imparatorluğunun temellerini HKUST’taki yurt odasında attı.  Bu yıl Hong Kong X Foundation ve CGTN tarafından yayımlanan unicorn start-up’ların (değeri 1 milyon doların üzerindeki girişimler) listesine nazaran, 18 unicorn’dan yedisi HKUST üyeleri tarafından ya da iştirakiyle kuruldu.

Esnek müfredat

HKUST inovasyona, disiplinler ortası müfredata ve merak odaklı öğrenmeye paha veriyor. UROP’un dışında, öğrencilerin bir bilim yahut mühendislik ana kısmını Yapay Zeka, Fintech yahut Dijital Medya & Yaratıcı Sanatlar üzere gelişmekte olan bir alanda genişletilmiş bir anadal ile esnek bir formda birleştirmelerini sağlayan Major + X yahut öğrencilerin farklı kısımlardan ve hatta farklı üniversitelerden derslerle kendi programlarını tasarlayabilecekleri IIM (Bireyselleştirilmiş Disiplinlerarası Anabilim Dalı) üzere esnek bir müfredat sunuyor.

İki sene yurt imkanı

Üniversite, yabancı öğrencilerine 2 yıl boyunca barınma imkanı sağlıyor. Yurtların müsaitliğine nazaran yabancı öğrenciler üçüncü ve dördüncü yıllarında da bu hizmetten yararlanabiliyor.

Türk öğrenciler HKUST için ne diyor?

HKUST daha evvel bir Türk mezun verdi ve şu an bir Türk öğrencisi de ikinci sınıfta okuyor. Emre Can Aydoğmuş ismindeki bu öğrenci, 2020 yılında yüzde 50 burs ile (yaklaşık 9 bin USD) Uzay Mühendisliği kısmında eğitime başladı.

Üniversitenin tanıtım etkinliğinde konuşma yapan Aydoğmuş; “HKUST’ta, lisans öğrencilerinin bir fakülte rehberliğinde araştırma projelerine katılabilecekleri UROP isimli özel bir program var. Birinci yılımın yaz devrinde, bir drone ambulansının geliştirilmesi çalışmasına katılma bahtım oldu ve o devirden beri projeye dahil oldum.” dedi. Bir mühendislik tutkunu olarak Emre, tıpkı vakitte Üniversitenin uzun vadede yararlı robotik grubunun de bir modülü olarak; “Uluslararası gruplarla rekabet etmek için farklı kökenlerden üyelerle robotlar tasarlıyorum, bu yüzden lisan hiçbir vakit sorun değil zira buradaki herkes İngilizce konuşmaya alışkın.” dedi.

Üniversiteden 2020 yılında mezun olan Türk öğrenci Benan Yıldırım, Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği kısmını bitirdi. Hong Kong’daki Hewlett-Packard’da Hesap Yöneticisi olarak HSBC, Bloomberg ve Credit Suisse üzere global müşterilerin BT altyapılarıyla ilgilendiği bir iş buldu. Yıldırım, “HKUST’taki tahsilim sırasında Hong Kong Applied Science and Technology Research Institute’ta (Hong Kong Uygulamalı Bilim ve Teknoloji Araştırma Enstitüsü – ASTRI) yaptığım stajın bana kazandırdığı tecrübeler, HP’ta iş bulmama yardımcı oldu.” dedi.

HKUST, Türkiye’den müracaatlar almaya devam ediyor. Müracaatlar hakkında bilgi almak için üniversitenin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Zamazingo Haberleri
  • HKUST, Türk öğrencilere burs veriyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu