Teknoloji

Hayatınızı kurtarabilecek 5 Apple Watch özelliği!

Akıllı eserler hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Son devirlerde bunlardan en dikkat çekeni ise akıllı saat ve bileklik üzere giyilebilir teknolojiler. Kelam konusu aygıtlar ortasında en çok öne çıkan ise kuşkusuz Apple Watch. Saat bileğinizde yer aldığı için başka aygıtların yapamadığı şeyleri de yapabiliyor.

Apple Watch’u taktığınızda hem her türlü hareketinizi ölçen bir fitness aygıtına hem sağlığınız için değerli bilgiler taşıyan bir yol arkadaşına hem de en bedel verdiğiniz şeylerle ve şahıslarla temas halinde kalma fırsatına sahip oluyorsunuz. Fakat aygıt, bunlardan çok daha fazlasını sağlıyor.

Apple Watch’un inançta olmanızı sağlayan 5 kritik özelliği

Tüm bunları yaparken Apple Watch düştüğünüz vakit acil arama bireylerinize ulaşıyor, ambulans çağırıyor, kalp sağlığınızda bir sorun tespit ediyorsa bunu size bildiriyor ya da kandaki oksijeninizi sizin uyurken dahi ölçerek daima sağlıklı ve inançta kalmanızı sağlıyor. Bu haber içeriğimizde sizleri Apple Watch’un daha inançta ve sağlıklı kalmamız için aldığı tedbirlere ve aksiyonlara biraz daha yakından bakmanızı istedik.

Acil SOS bildirimleri

Acil SOS ile Apple Watch‘unuzdan süratle ve kolaylıkla yardım çağırabilir ve acil durum bireylerinizi uyarabilirsiniz. Apple Watch, sert bir formda düşerseniz bunu algılayabiliyor ve hareket edemeyecek durumdaysanız sizi otomatik olarak acil davet merkezine bağlayabiliyor.

Üstelik acil durumlarda yan düğmeyi basılı tutarak anında yardım çağırabiliyorsunuz. Apple Watch’ta Acil SOS’i kullanmak için iPhone’unuzun saatinizin yakınında olması gerekir. iPhone’unuz yakınınızda değilse Apple Watch’unuzun bilinen bir Wi-Fi ağına bağlı olması ve Wi-Fi ile Arama’yı ayarlamış olmanız gerekir. Pekala bu özellik nasıl kullanılır?

 • Acil SOS sürgüsü görünene kadar saatinizin yan düğmesini (Digital Crown’un altındaki düğme) basılı tutun.
 • Acil SOS sürgüsü görünene kadar saatinizin yan düğmesini (Digital Crown’un altındaki düğme) basılı tutun.

Arama sonlandığında, iptal etmediğiniz takdirde Apple Watch’unuz acil durum bireylerinize o anki pozisyonunuzu içeren bir bildiri gönderir. Pozisyon Servisleri kapalıysa süreksiz olarak açılır. Saatiniz, Acil SOS moduna girdikten sonra belli bir mühlet boyunca pozisyonunuz değiştiğinde acil durum şahıslarınıza pozisyonunuzdaki değişiklikleri bildirir.

Apple Watch ile düşme algılamayı kullanma

Apple Watch SE ya da Apple Watch Series 4 yahut sonraki modeller sert bir düşme algılarsa gerekli olması halinde acil servisle irtibat kurmanıza yardımcı olabilir. Apple Watch SE ya da Apple Watch Series 4 yahut sonraki modeller, saatiniz takılıyken sert bir düşme algılarsa bileğinize dokunur, bir alarm çalar ve ihtar imajlar.

Acil servisle irtibat kurulmasını seçebilir yahut Digital Crown’a basıp sol üst köşedeki Kapat’a ya da “İyiyim.” seçeneğine dokunarak uyarıyı kapatabilirsiniz. Apple Watch‘unuz hareket ettiğinizi algılarsa uyarıyı yanıtlamanızı bekler ve acil servisi otomatik olarak aramaz. Saatiniz bir dakika boyunca hareketsiz kaldığınızı algılarsa aramayı otomatik olarak gerçekleştirir.

Arama bittikten sonra, saatiniz acil durumda aranacak bireylerinize pozisyonunuzu içeren bir ileti göndererek onlara sert bir düşme algıladığını ve acil servisi aradığını bildirir. Saatiniz Tıbbi Kimliğinizden acil durumda aranacak şahıslarınıza ulaşır. Birtakım ülkelerde ve bölgelerde birden fazla acil servis numarası vardır. Bu ülkelerde Apple Watch, ambulans hizmetleriyle alakalı numarayı arar. Apple Watch’unuz hareket etmediğinizi algılarsa neler olur?

Apple Watch’unuz yaklaşık bir dakika boyunca hareketsiz olduğunuzu algılarsa 30 saniyelik bir geri sayım başlatır ve nizamlı aralıklarla bileğinize dokunarak bir ihtar sesi çıkarır. Sizin yahut yakınlardaki birinin duyabilmesi için ikazın sesi giderek artar. Acil servisin aranmasını istemiyorsanız Vazgeç’e dokunun. Geri sayım bittiğinde Apple Watch’unuz otomatik olarak acil servisi arar.

Telefon bağlandığında, Apple Watch’unuz sesli bir bildiri çalarak acil servise Apple Watch’unuzun sert bir düşme algıladığını bildirir, akabinde bulunduğunuz pozisyonun enlem ve boylam koordinatlarını paylaşır. Daha evvel Tıbbi Kimliğinizin altındaki Acil Arama Sırasında Paylaş ayarını açtıysanız Tıbbi Kimliğiniz otomatik olarak acil servisle de paylaşılır.

İleti evvel en yüksek seviyede çalınır, akabinde sizin yahut yakınınızdaki birinin sınırın başka ucundaki bireyle konuşabilmesi için düşürülür. Siz Kaydedilen İletisi Durdur’a dokunana yahut arama sonlandırılana kadar bildiri çalınmaya devam eder.

Saatinizin acil servisi otomatik olarak araması için Bilek Algılama özelliğinin açık olması gerekir: Apple Watch’unuzda Ayarlar uygulamasını açın, Parola’ya dokunun, akabinde Bilek Algılama özelliğinin açık olduğundan emin olun. Düşme olayları ne vakit kaydedilir?

Apple Watch’unuz sorduğunda düşmediğinizi belirtmediğiniz sürece düşme olayları otomatik olarak Sıhhat uygulamasında kaydedilir. Düşme geçmişinizi denetim etmek için iPhone’unuzdaki Sıhhat uygulamasını açın, Sıhhat Bilgileri sekmesine ve akabinde Sonuçlar’a dokunun.

Apple Watch ile kandaki oksijen düzeyinizi ölçün

Kanda Oksijen uygulaması sayesinde kanınızdaki oksijen seviyesini dilediğiniz vakit direkt bileğinizden ölçerek genel sıhhat durumunuz hakkında bilgi edinebilirsiniz. Kanda Oksijen uygulamasının ölçümleri tıbbi kullanıma yönelik değildir; uygulama sadece genel sıhhat ve zindelik maksatlarına yönelik olarak tasarlanmıştır.

Kanınızdaki oksijen seviyesi, akciğerlerinizden bedeninizin geri kalanına alyuvarlar tarafından taşınan oksijen yüzdesini temsil eder. Bedeninizdeki kanın, bu hayati misyonu ne kadar tesirli bir halde yerine getirebildiğini öğrenmek genel sıhhat durumunuzu anlamanıza yardımcı olabilir.

Birçok insanın kanındaki oksijen seviyesi yüzde 95-100 aralığındadır. Lakin, kanındaki oksijen seviyesi %95’in altında olup hayatına olağan bir formda devam eden beşerler da vardır. Uyurken yapılan ölçümlerde daha düşük bedeller elde edilmesi olağandır ve birtakım kullanıcıların bedelleri yüzde 95’in altında olabilir. Bunun için yapmanız gerekenler ise kolay.

 • Apple Watch’un bileğinize tam olarak oturduğundan fakat sizi rahatsız etmediğinden emin olun.
 • Apple Watch’unuzda Kanda Oksijen uygulamasını açın.
 • Bileğinizi Apple Watch üst bakacak halde düz tutarak hareketsiz durun.
 • Başlat’a dokunup kolunuzu 15 saniye boyunca sabit tutun.
 • Bekleyin. Ölçüm süreci 15 saniye sürer. Ölçüm bittiğinde sonuçları alırsınız. 
 • Bitti’ye dokunun.

Apple Watch’unuzda kalp sıhhati bildirimleri

Apple Watch’unuzdaki Kalp Atış Suratı uygulamasından sizi yüksek yahut düşük kalp atış suratları ve sistemsiz kalp ritimleri konusunda uyaran bildirimler almayı aktifleştirebilirsiniz. Kalp atış suratınızı nasıl denetim edebilirsiniz? Kalp Atış Suratı uygulamasını kullanarak kalp atış suratınızı istediğiniz vakit denetim edebilirsiniz. Uygulamayı açın ve Apple Watch’un kalp atış suratınızı ölçmesini bekleyin.

Ayrıyeten gün boyunca dinlenme, yürüme, nefes antrenmanı, idman ve olağan duruma dönme sırasındaki kalp atış suratınızı da görüntüleyebilirsiniz. Uygulamayı kolaylıkla açmak için Kalp Atış Suratı komplikasyonunu saatinizin kadranına ekleyin yahut Kalp Atış Suratı uygulamasını Dock’a ekleyin.

Ayrıyeten kalp atış suratı bildirimlerini açabilir, böylelikle kalp atış suratınızın belirlenen vuruş/dakika (v/dk.) oranının üzerinde yahut altında seyredip seyretmediğini öğrenebilir ya da sistemsiz kalp ritmi olup olmadığını vakit zaman denetim edebilirsiniz.

Kalp atış süratiniz belirlenen vuruş/dakika (v/dk.) oranının üzerinde yahut altında seyrederse Apple Watch’unuz sizi uyarabilir. Bu bildirimler sırf Apple Watch Series 1 yahut sonraki modellerde, 13 yaşında ve daha büyük bireyler için sunulur. Kalp atış suratı bildirimlerini Apple Watch’unuzda Kalp Atış Suratı uygulamasını birinci defa açtığınızda yahut iPhone’unuzda dilediğiniz vakit açabilirsiniz:

 • iPhone’unuzda Apple Watch uygulamasını açın.
 • Saatim sekmesine, akabinde Kalp’e dokunun.
 • Yüksek Kalp Atış Hızı’na dokunun ve akabinde bir v/dk. kıymeti seçin. 4. Düşük Kalp Atış Hızı’na dokunun ve akabinde bir v/dk. pahası seçin.

Apple Watch’unuzdaki sistemsiz ritim bildirimleri özelliği, atriyal fibrilasyon manasına gelebilecek sistemsiz ritim olup olmadığını denetim etmek için vakit zaman kalp atışınızı ölçer. Sistemsiz ritim bildirimlerini aktifleştirmek için yapmanız gerekenler ise epey kolay.

 • Sistemsiz ritim bildirimlerinin ülkenizde yahut bölgenizde kullanılabildiğinden emin olun. Sistemsiz ritim bildirimlerinin hangi ülkelerde/bölgelerde kullanılabildiğini öğrenin.
 • iPhone’unuzu iOS’in en son sürümüne ve Apple Watch’unuzu watchOS’in en son sürümüne güncelleyin.
 • Bu bildirimler, atriyal fibrilasyon tanısı konulmuş bireyler için tasarlanmamıştır.
 • Bu bildirimler 22 yaşın altındaki şahısların kullanımına uygun değildir.

Bir bildirim alırsanız Apple Watch’unuz atriyal fibrilasyon manasına gelebilecek bir sistemsiz ritim tespit etmiş ve bunu birden fazla okuma pahası ile doğrulamış demektir. Size bir hekim tarafından atriyal fibrilasyon tanısı konulmadıysa hekiminizle görüşmeniz gerekir.


w

Apple Watch ile EKG her an her yerde bileğinizde

EKG uygulaması sayesinde Apple Watch Series 7 tek derivasyonlu elektrokardiyografiye misal EKG sonuçları sunabiliyor. Bu, giyilebilir teknoloji alanında çok değerli bir muvaffakiyet. Zira bu sayede hekimler kritik bilgileri görebiliyor, sizin de içiniz rahat ediyor.

Elektrokardiyografi (EKG), kalbin atmasını sağlayan elektrik sinyallerinin zamanlamasını ve gücünü kaydeden bir testtir. Bir tabip EKG’ye bakarak kalp ritminiz hakkında fikir edinebilir ve düzensizlik olup olmadığını denetleyebilir.

EKG uygulaması, Apple Watch Series 4 ve daha yeni Apple Watch modellerinde (Apple Watch SE hariç), iOS ve watchOS’in en yeni sürümleriyle kullanılabilir. Uyumlulukla ilgili detaylı bilgi için lütfen apple.com/tr/watch sayfasını inceleyin. EKG, 22 yaşın altındaki şahısların kullanımına yönelik değildir. EKG uygulaması sayesinde Apple Watch tek derivasyonlu elektrokardiyografiye emsal EKG sonuçları sunabilmektedir.

 • Apple Watch’ta EKG uygulamasıyla EKG nasıl çekilir?

EKG’yi istediğiniz vakit, örneğin süratli kalp atışı yahut kalp atışlarında tekleme üzere belirtiler olduğunda, sistemsiz ritim bildirimi aldığınızda yahut kalp sıhhatinizle ilgili öbür genel kaygılarınız olduğunda çekebilirsiniz.


gi
 • Apple Watch’unuzun Apple Watch uygulamasında seçtiğiniz bileğe tam olarak oturduğundan emin olun. Denetim etmek için Apple Watch uygulamasını açın, Saatim sekmesine dokunun, akabinde Genel > Saat Yönü’ne gidin.
 • Apple Watch’unuzda EKG uygulamasını açın.
 • Kollarınızı bir masaya yahut kucağınıza dayayın.
 • Elinizi saatin takılı olduğu kolunuza götürüp parmağınızı Digital Crown’un üzerinde tutun. Kayıt sırasında Digital Crown’a basmanız gerekmez.
 • Bekleyin. Kayıt 30 saniye sürer. Kaydın sonunda bir sınıflandırma alırsınız. Bunun akabinde, Belirti Ekle’ye dokunup belirtilerinizi seçebilirsiniz.
 • Belirtileri not etmek için Kaydet’e, akabinde Bitti’ye dokunun.

Fakat belirtmekte fayda var ki EKG uygulaması kalp krizi üzere rahatsızlıkları saptayamaz ve teşhis yapamaz. Bu nedenle mümkün bir problemde doktora gitmenizde yarar var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu