İnternet

Havaalanlarında 5G Kullanımı ile İlgili Tartışmalarda Muahede Sağlandı!

ABD Federal Havacılık Yönetimi‘nin (FAA) havaalanlarında ultra süratli 5G C-bant dağıtımı konusunda operatörler Verizon ve AT&T ile devam eden karmaşık alakası nihayet yoluna giriyor: Cuma günü yaptığı açıklamada FAA, daha fazla 5G kulesinin kıymetli havaalanlarında inançlı bir halde çalışmasına müsaade veren yeni adımlar üzerinde bir muahede yapıldığını duyurdu.

FAA, ABD, Ulaştırma Bakanlığı ve daha yakın vakitte büyük havayolları, 5G C-bant nedeniyle oluşabilecek güvenlik sıkıntılarıyla ilgili tasalarını lisana getirmişlerdi. Buradaki temel sorun, havaalanlarının yakınında bulunan 5G C-bant kulelerinin birtakım uçuş aygıtlarını, örneğin pilotlara yerden ne kadar uzakta olduklarını söyleyen altimetreleri etkileyip etkilemeyeceğiydi.

AT&T ve Verizon, inançlı olduğunu ve havayollarının, havaalanlarının ve FAA’nın bu tasaları ve muhtemel teknik manileri aşmak için ayları olduğunu söylüyor. Ayrıyeten, tüm 5G kulelerinin iletim gücünü düşürmekten havalimanları etrafındaki birtakım kuleleri süreksiz olarak durdurmaya kadar çeşitli hafifletme tedbirlerini kabul ettiler. Böylece 5G C-bant kulelerinin de önü açılmış oldu.

Verizon, kendi ilişkisini “5G Ultra Geniş Bant” olarak isimlendiriyor. AT&T ise buna sırf “C-Band” diyor.

FAA’nin Cuma günü yayınlanan bir bildiride söylediğine nazaran “FAA, kablosuz vericilerin tam pozisyonu hakkında daha kesin bilgiler sağlayan ve 5G C-bant sinyallerinin hassas hava araçlarıyla nasıl etkileşime girdiğinin daha kapsamlı tahlilini destekleyen kablosuz şirketlerle güçlü irtibat ve işbirliği yaklaşımını takdir ediyor.

Pozisyon dataları, FAA’nın “5G sinyallerinin hafifletildiği havalimanlarının etrafındaki alanların boyut ve biçimini inançlı ve daha hassas bir formda haritalamanın mümkün olduğunu ve kablosuz operatörlerin anten aktivasyonlarını ertelediği alanları küçülttüğünü” belirlemesine müsaade verdi.

İşbirliği, AT&T ve Verizon’un daha fazla kule açacağı manasına geliyor. Lakin FAA, 5G iletim alanlarında da inançlı bir biçimde çalışabilmelerini sağlamak için helikopter operatörleri ve havacılık sanayisinin geri kalanıyla hala çalıştığını ekledi.

Tüketicileri ilgilendiren kısımda ise, şayet bir 5G telefonunuz varsa, muhtemelen aslında 5G C-Band’ı destekliyordur. Verizon müşterileri, bu irtibat sırasında 5G’nin yanında küçük bir “UW” işareti fark edebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu