Oyun

Halo Infinite İnceleme: Yepyeni Halo Ruhu Geri Dönüyor!

Halo’nun Xbox oyun kütüphanesindeki yeri hakikaten öteki. Birinci Xbox konsolunun lansman oyunu olmasının yanı sıra konsolda da FPS oynanabileceğini ve çok da eğlenilebileceğini kanıtlamış bir oyun! Üzerine diziler, çizgi romanlar yapılmış bir imal. Bu oyunu sevmeyen bir Xbox sever olduğunu da pek düşünmüyoruz. Kendi ismimize konuşmak gerekirse ne yazık ki Halo evreniyle fakat bir RTS oyunu olan Halo Wars ile tanışma fırsatı bulabilmiştik. Evvelki Halo oyunlarını ise daha sonradan Halo: The Master Chief Collection paketi ile oynadık. Eksiksiz bir biçimde elden geçirilmiş remastered hallerini oynarken ortada yepyeni imgelerine geri dönüp baktığımız da oldu. Nitekim vaktinin ötesinde bir oyun ve neden çok sevildiğini de anlayabiliyoruz.

Halo’lu Halo yapan Bungie Inc.’in birinci üç oyunun akabinde Microsoft’tan ayrılması ile 343 Industries, tek başına 4. oyunda biraz bocalamış ve seriyi sevenleri biraz üzmüştü. Sonrasında beşinci oyun olan Guardians’ın ise Halo ruhuna daha fazla yaklaşabildikleri bir imal olduğunu düşünüyoruz. Birinci oyunun ve münasebetiyle Xbox’ın 20. yılına denk gelen serinin en yenisi Halo Infinite için ise üzerlerindeki büyük baskıya ve yıl içinde grafik kalitesi ile ilgili acımasız yorumlara maruz kalmalarına karşın 343 Industries, harika bir iş çıkartarak evvel çok oyunculu modları akabinde da kıssa modunu 2021’in son büyük oyunu olarak bizlere ulaştırmayı başardı. Pekala Halo Infinite, bu sefer hayranlarını keyifli etmeye yetecek bir oyun olmuş mu gelin buna da birlikte bakalım.

Özlediğimiz Halo ruhu yeniliklerle geri dönmüş

Halo Infinite, aslında beklenmedik pandemi şartlarından etkilenmeseydi yeni jenerasyon konsol için yeniden bir lansman oyunu olacaktı. Fakat şu an oyuna bakınca yeterli ki de aceleye gelmemiş demekten kendimizi alamıyoruz. Yani Halo Infinite, gerçek bir Halo oyunu üzere hissettiriyor. Çağdaş eklentiler dikkat çekiyor, lakin öze dönüş katiyen hissediliyor. Serinin fanatiklerine, en düzgün oyun olarak nitelendirilen Halo 3’ü unutturacak kadar düzgün olmuş. Aksiyon çok fazla ve silahlı çatışmalar yalnızca bir Halo oyununda olabileceği kadar ağır ve sürprizlerle dolu. Düşmanlar eğilip siper alıyorlar, etrafınızı sarıyor, bir yerde uzun mühlet kalırsanız el bombası ile sizi dışarı çıkarmaya çalışmaktan çekinmiyorlar. Vuruş hissiyatı epeyce tatmin edici. Alanı temizledikten sonra ilerlemeden evvel kesinlikle silah ve mühimmat için loot yapmayı unutmamanızı da tavsiye ederiz. Zira buna muhakkak gereksiniminiz oluyor. Çatışma dinamikleri, bu oyunun orjinal Xbox lansman çıkışındaki en sevilen mekaniklerinden biriydi ve 343 Industries bu sefer duyguyu harika bir halde tekrarlamayı başarmış.

Beğenilen geldin Far Cry, pardon açık dünya!

Elbette günümüz oyun standartlarına daha uygun hale getirecek halde eklentiler de yapılmış. Halo Infinite’in bize sunduğu birinci büyük yenilik açık dünyada geçen bir senaryo oluyor. Her ne kadar Master Chief’imizin kurtuluşunu da anlatan öykünün başlangıcı, evvelki oyunlarda olduğu üzere çeşitli düşmanlarla savaştığımız ve daha çizgisel ilerleyen bir dizi koridor ve kapalı alanda geçse de Zeta Halo yakınlarındaki gezegene inmemizle birlikte bir anda bizi uzayda geçen bir Far Cry karşılıyor. Abartmıyoruz, eminiz oynarken bizimle tıpkı pay kapılacaksınız. Anlaşılan 343 Industries, Ubisoft’tan bir oldukça etkilenmiş 😉 Ele geçirdiğinizde, haritadaki yakın ilgi cazip yerlerin açıldığı “Ubisoft kuleleri” üzere Halo Infinite haritası üzerinde de işgal edebileceğiniz kimi askeri üsler bulunuyor. Bu FOB’ları ele geçirdiğinizde benzeri halde süratli transfer noktası ya da çeşitli araçlar dahil ekipman ve askeri takviye alabileceğiniz bir askeri üs olarak kullanılabiliyor.

Ülkü açık dünya bizce bu türlü olmalı

Evet tahminen bu oyunda etrafta konuşabileceğiniz ve size yan misyonlar verecek NPC’ler yok. Aktiviteler biraz da farklı gerçekleşiyor. Örneğin, bir küme kaçırılan askerin kurtarılması ya da bir düşman askeri üssünün ele geçirilmesi ya da seçkin bir düşmana suikast teşebbüsünde bulunulması üzere. Açık dünya oyunlarının standartlarına nazaran aslında Halo’nın dünyası o kadar büyük sayılmaz. Lakin RPG değil, bir aksiyon oyunu olduğunu düşündüğünüzde bizce hayli kâfi. Harita birçok başka açık dünya oyunda olduğu üzere oyunu gereksiz yere uzatmak için anlamsız yan vazifelerle doldurulmamış. Burada yer alan yan aktifliklerin hepsi öyküyü ve oyuncuyu bir formda ilerletmek için çalışıyor. Elbette isterseniz haritada yalnızca bir ana vazifeden başkasına giderek oyunu bitirmek de mümkün. Lakin yapılan yan vazifelerin hepsi size daha fazla aracın kilidini açmanıza imkan tanıyacak yeni silah çeşitleri yahut puanlar biçiminde bonuslar olarak geri dönüyor.

Havalı kanca oyuna büyük cümbüş katıyor

Başta Spartan Cores’lara ek olarak, bulunacak birkaç koleksiyon kesimi da var. Bunlar, Master Chief’in yeteneklerini yükseltmek için kullanılabiliyor. Öyküde ilerledikçe Grappleshot, Thruster, Drop Wall ve Threat Sensor dahil olmak üzere yeni özelliklere erişim kazanabiliyoruz. Bunlar içinden en dikkat çekeni elbette bir öteki yenilik olan kancamız (Grappleshot). Bunun, harita üzerinde dolaşmayı olağanda olduğundan çok daha eğlenceli hale getirdiğini söyleyebiliriz. Yalnızca havalı görünen yakın dövüş hücumları için düşmanlara bağlanmakla yahut uzaktan silahları kapmakla kalmıyor, kendimizi oyun alanındaki çabucak hemen her yüzeye çekmek için de kullanabiliyoruz. Kalkan, (Drop Wall) siper bulmakta zorlandığımız durumlarda bizi korurken bir yere tutturduğunuzda aşikâr bir yarıçap içindeki görünmez düşmanlar da dahil olmak üzere duvarların gerisindekileri de görmenize imkan tanıyan tarayıcı (Threat Sensor) özelliği de çok yararlı oluyor. Hatta bu özelliği kullanmadan boss’lardan birini geçmeniz de pek mümkün değil. Bunu da küçük bir tüyo olarak buraya bırakalım.

Boss’ları bu kadar güç yapmak zorunda mıydınız?

Ani olarak bir istikamete kaçmamızı sağlayan Thruster özelliğini ise pek kullanmamız gerekmedi. Bu yüzden bedelli spartan çekirdeklerini öncelikli olarak kanca ve kalkan için kullanmanızı öneririz. Bu ortada tüm bu yenilikler oyuna o denli hoş yedirilmiş ki güya en baştan beri varmış üzere duruyor. Bu mevzuda da 343 Industries’i kutlamak gerek. Öykü kısmı ile ilgili notlarımı bitirmeden evvel kısım sonu düşmanlarına değinmeden de geçmeyelim. Daha evvelki oyunlarda varla yok ortası olan boss’lar Infinite’de size kök söktürmeye yemin etmiş gibiler. Bu yeni meydan okumayı sevdik mi nefret mi ettik ona tam karar veremedik lakin siz yeniden de olağan zorluk düzeyi seçmiş olsanız bile kendinizi tıpkı boss’u birkaç kere tekrar etmeye şimdiden alıştırsanız yeterli olur. Halo’nun oyun mekanikleriyle ilgili sanırız sevmediğimiz tek şey sürüş dinamikleri olmalı. Araçları iki çubuğu birden kullanarak yönetmeye evvelki oyunlarda da alışamamıştık. Bu bizi daima zorluyor. Bunun dışında tüm mekaniklerin harika bir halde işlediğini söyleyebiliriz. Oyun mühletine gelecek olursak biz spartan çekirdeklerinin birçoklarını toplamak, birkaç önemli amacı öldürmek ve FOB’ların birçoklarını ele geçirmek de dahil olmak üzere senaryoyu yaklaşık 12-13 saatte bitirebildik ki bu da hayli kâfi.

Çok oyunculu mod büsbütün ücretsiz!

Bizi oyunu incelemek için kıssa modunun yayınlanması beklemiş olsak da çok oyunculu mod daha evvel yayınlanmıştı ve büsbütün fiyatsız olarak oynanabiliyor. Kısaca üzerinden geçmemiz gerekirse buradaki çok oyunculu modlar, en fazla sayıda düşmanı öldürenlere zafer kazandıran klâsik çeşitlerden maç sırasında makul vazifeleri yerine getirenlere zafer kazandıran daha çağdaş oyun tipleri de dahil olmak üzere birçoklarını içeriyor. Yetenekler ekip oyunu sırasında da kullanılabiliyor, lakin öykü modunun bilakis, burada kullanım sayısı daha sonlu. Çok oyunculu modlar nitekim eğlenceli, o tartışılamaz. Lakin oyunun XP sistemi, çok oyunculu olarak piyasaya sürüldüğünde eleştirilmişti ve o vakitten beri iki sefer değiştirildi. Ayrıyeten başka emsal oyunlarda olan kimi tanınan çok oyunculu modların eksikliği de göze çarpıyor.

Görsel geliştirme etabı makûs başlasa da eksiksiz sonuçlanmış

Sonuç

Halo Infinite, geliştirme evresinde görsel açıdan vakit zaman dalga konusu olsa da sonunda harika bir formda ortaya çıktı. Halo Guardians’ın bıraktığı yerden devam eden öyküsü yeniden harika. Birinci kez denenen ve oyunu uzatmak için suistimal edilmeden kullanılan açık dünya da epeyce başarılı. Çok oyunculu modun fiyatsız yayınlanmasının ise Halo cihanını birçok yeni oyuncu tanıtabilmesi açısından atılmış gerçek bir adım olarak görüyoruz. Temel oyun sistemi hala bağımlılık yapan ve zevkli. Oyunun kıssa modunun da Xbox Game Pass dahilinde fiyatsız olması ise bir öteki avantaj. Şimdiye kadar hiç oynamadıysanız bu etkileyici kozmosa adım atmak için âlâ bir fırsat olabilir. Evvelki Halo oyunlarına nazaran çok daha fazla diyaloğa giren ve kendini daha yeterli tabir eden Master Chief’i yakından tanımak için Xbox’ın bu en klasik oyununu kaçırmayın deriz.

90

Geliştirici 343 Industries
Yayıncı Xbox Games Studios
Tıp FPS, Macera
Platform: Xbox Series S/X, Xbox One, PC
Web: www.halowaypoint.com/halo-infinite

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu