BilimTeknoloji

Güneş gücü dayanaklı elektrikli araba Lightyear One’ın çok daha ucuz bir versiyonu geliyor

Neredeyse her gün yeni bir elektrikli araba tanıtılıyor. Bunlardan kimileri, üzerine yerleştirilen paneller sayesinde güneş gücünden de besleniyor. 2019’un ortasında tanıtılan Lightyear One da bunlardan biri.

Pioneer Edition versiyonuyla önümüzdeki yıl üretime girmesi beklenen Lightyear One, 150 bin euro’luk fiyatıyla pek erişilebilir değil. Lakin şirket, ikinci ve daha erişilebilir bir modelin de yolda olduğunu açıkladı. Lightyear Two olarak isimlendirilen araç, birinci modelle birebir teknolojiyi kullanacak ve 2024 yahut 2025 yılında piyasaya sürülecek.

Şirket, Avrupa ve ABD dahil pek çok pazarda satışa sunulması planlanan Lightyear Two hakkında pek ayrıntı vermedi. Lakin aracın en vurucu özelliğinin 30 bin euro’dan başlayan fiyatı olacağı kesin. Çünkü bunun birinci modele nazaran devasa bir fark olduğunu söylemek yanlış olmaz. Elbette bunun karşılığında daha küçük batarya paketi üzere kısıtlamalar olacak.

Daha küçük batarya adımı, Lightyear Two’nun erişilebilir fiyatında kilit rol oynayacak. Bataryanın küçülmesiyle menzil de azalacak. Fakat şirket, güneş panelleri sayesinde tipik bir elektrikli araçtan çok daha kısa müddette şarj olabilen bir modelde bunun çok da sorun olmayacağını belirtiyor.

Fikir vermesi açısından Lightyear One’ın özelliklerini hatırlayacak olursak, arabanın üzerinde tampondan tampona (ön cam hariç) 5 metrekare güneş panelleri bulunuyor. Bu paneller sayesinde kullanıcılar, şirketin tabiriyle “aylarca şarj gereksinimi duymadan” araçlarını kullanabilecek. Çünkü paneller, araç güneş altında park halindeyken her bir saatte yaklaşık 12 kilometre sürüş menzili sağlıyor.

Batarya tam doluyken WLTP’ye nazaran 725 kilometre menzil sunuyor. Güneş panellerinin yanı sıra 60 kW süratli şarj ile 1 saatte 570 kilometre menzil elde etmek mümkün.

Şirketin 2018’den bu yana partneri olan LeasePlan, filosuna katmak üzere tam 5 bin adet Lightyear Two siparişi vermiş. Türkiye’den de tanıdığımız LeasePlan, dünyanın pek çok noktasında 1.8 milyon aracıyla hizmet veriyor. Bu ortada Lightyear Two’nun Valmet Automotive tarafından üretileceğini de belirtelim.

*Haberdeki görseller Lightyear One’a ilişkin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu