Yapay Zeka

Google’dan yapay zeka dayanaklı orijinal bir arama motoru ve “Magi” geliyor

Rakipsiz olmaya alışan Google, artık Microsoft ve OpenAI’nin yapay zeka rekabetiyle karşı karşıya kalmak zorunda. Son gelen haberler, Samsung’un aygıtlarında varsayılan arama motoru olarak Google’dan vazgeçip Microsoft Bing’e dönebileceği yönünde ve bu ihtimal bile, Google’ı “panik havasına” sokmuş olduğu söyleniyor.

Tabii ki Google da yalnızca panik yaparak yerinde oturmuyor. İnternet devinin, yapay zeka dayanaklı “tamamen yeni” bir arama motoru oluşturmak için çalıştığı bildiriliyor.

The New York Times’ın bildirdiğine nazaran şirket, çok daha şahsileştirilmiş bir tecrübe sunma hedefiyle ondan ne istediğinizi varsayım etmeye çalışacak bir arama hizmeti oluşturma eforlarını başlattı. Bu projenin net bir vakit programı olmadığı belirtiliyor. Ancak Google’ın tıpkı vakitte mevcut arama motoru için “Magi” kod ismi altında yeni AI özellikleri geliştirdiği de belirtiliyor.

Google’ın geliştirmekte olduğu özellikler ortasında, yazılım mühendisliği sorularını yanıtlayabilen ve kod parçacıkları oluşturabilen bir sohbet robotu yer alıyor. Ayrıyeten şirket, insanların bir sohbet robotu konuşması yoluyla müzik aramasına imkan tanıyan bir özellik de denedi. The Times’ın bildirdiğine nazaran şirket, tekrar tasarım için 160’tan fazla çalışanı görevlendirdi.

Chrome’e Searchalong geliyor

Geliştirme basamaklarında olan öbür yeni yetenekler ortasında “Searchalong” isimli bir Chrome özelliği bulunuyor. Bu özellik, bağlamsal bilgiler sunmak için sohbet robotunun okuduğunuz web sayfasını taramasına imkan tanıyor. Örneğin, tatiliniz sırasında konaklayacak bir yer arıyorsanız, sohbet robotundan planlanan konaklama yerinizin yakınında ne göreceğinizi ve neler yapabileceğinizi size söylemesini isteyebilirsiniz. Öbür deneysel özelliklerin ortasındaki “GIFI” ve “Tivoli Tutor”, kullanıcıların Google Görsel Arama’dan fotoğraflar oluşturmasını ve yeni bir lisan öğrenmek için bir sohbet robotuyla sohbet etmesini istemesini sağlıyor. Bunların birçoklarının, Google’ın geçmişte tanıtımını yaptığı yahut Duolingo üzere başka platformlarda var olan özellikler olduğunu belirtmekte yarar olabilir. Örneğin, imaj oluşturma yeteneği aslında Slights’ta bulunuyor.

Google’ın yeni özelliklerden evvel önümüzdeki ay Magi’yi duyurmayı planladığı bildiriliyor. Bu yüzden projenin I/O 2023’te görüneceği varsayım edilebilir. Yıl sonunda 30 milyon kullanıcıya genişletmesi planlanan Magi, öncelikle ABD’de bir milyon şahsa sunulacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu