Teknoloji

Google’dan Meta Ray-Ban Stories’e rakip geliyor

Bilhassa Meta’nın ünlü gözlük firması Ray-Ban ile iş birliğine giderek piyasaya sürdüğü Ray-Ban Stories ve Huawei tarafından geliştirilen Gentle Monster X Huawei Eyewear II ile hareketlenen akıllı gözlük piyasasına artık de Google yeni bir aygıtla katılıyor. Ünlü Amerikan teknoloji devi, geçmişte piyasaya sürdüğü Google Glasses’ın olumsuz izlerini silmeyi hedefleyecek.

Bildiğiniz üzere Google,akıllı gözlük piyasasının bilinen birinci eserlerinden biri piyasaya sürenlerden biriydi. 2013 yılında kullanıcılara sunulan ve Google X olarak da isimlendirilen gözlük, o periyot kapalılık üzerine yaşanan tasalar ve o devir için dahi ziyadesiyle yüksek olan 1500 dolarlık fiyatıyla çok da ilgi çekemedi.


Google Glass Modeli

Ortadan geçen yıllar sonrasında yalnızca yazılım geliştiricilerin kullanabileceği Google Glass Enterprise Edition projesine evrilen gözlük, son kullanıcıya yapılan satıştan da uzun mühlet evvel geri çekildi. Son olarak 2019 yılında duyurulan Google Glass Enterprise Edition 2‘nin de yalnızca yazılım geliştiricilerine sunulacağı resmen açıklandı.


Meta Ray-Ban Stories

The New York Times cephesinden yeni bir habere nazaran Google, Ray-Ban Stories’in muvaffakiyetinden sonra artırılmış gerçeklik özelliği de barındıran yeni bir gözlük üzerinde çalışıyor. Son olarak geçtiğimiz devirlerde yeni kurulacak bir artırılmış gerçeklik takımı için yeni ekip arkadaşları aradığını belirten Google, böylelikle bu projeyi gayri resmi yollardan da olsa onaylamış oldu.

Bilindiği üzere Google, geçtiğimiz aylarda artırılmış gerçeklik teknolojisi üzerine çalışamalar yapan bir start-up şirketi olan North‘u da satın almıştı. Bu manada Google’ın hem artırılmış gerçeklik üzerine odaklanan hem de piyasadaki rakiplerinden çok daha yüksek çözünürlükte fotoğraf ve görüntü çekebilen bir aygıt geliştirdiğine kesin gözüyle bakılıyor.

Google tarafından gelen birçok haber yeni bir gözlük üzerinde çalışıldığını doğruluyor. Fakat bu manada şirketin, yeniden son kullanıcıya ulaşmayacak bir geliştirici kit’i geliştirme mümkünlüğü da mevcut. Pekala sizler bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu