Bilim

Gökbilimciler, uydu kirliliğine karşı savaş açıyor!

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte Dünya yörüngesinde bulunan uyduların sayısında büyük bir artış meydana geldi. Son periyotta epeyce dikkatleri çeken bu bahis Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX’in uzaydan internet projesi Starlink‘in akabinde büyük bir tartışma konusu oldu. Gökbilimciler, bilhassa grup yıldızlarının gökyüzünü kirlettiğini belirtelerek bir oluşum içerisine girdiler.

Memleketler arası Astronomi Birliği mevzuyu ele alıyor

Gök bilimciler uzay şirketlerinin büyük çaplı projelerini kaygı ile takip ediyor. Bilhassa takımyıldızı halinde gönderilen uyduların gökyüzünü teknoloji çöplüğüne dönüştürdüğünü düşünen gökbilimciler, harekete geçti. Milletlerarası Astronomi Birliği (IAU), mevzuyu derinlemesine incelemek ve koordine etmek için Karanlığın ve Sessiz Gökyüzünün Uydu Takımyıldızı Teşebbüsünden Korunması Ulusal Merkezi oluşumunu başlattı.

Oluşumun temel fikri, sorun üzerinde birlikte çalışmak için farklı coğrafik bölgelerden astronomları ve uydu operatörlerini bir ortaya getirmek için yer hazırlamak. Uzayda oluşan uydu çöplerinin birçok olumsuz tesirleri bulunuyor. Bunların içinde, büyük ölçüde metalden yapılmış olmaları güneş ışığını yansıtmaları, faal halde çalışan başka uyduları engellemesi üzere birçok olumsuz etken sayılabilir. Hususa ait Milletlerarası Astronomi Birliği (IAU) açıklamasında şu sözlere yer verdi.

Memleketler arası Astronomi Birliği (IAU), çoğunlukla düşük Dünya yörüngelerinde artan sayıda fırlatılan ve planlanan uydu takımyıldızlarından derin telaş duyuyor. IAU, sadece kesimi olduğumuz cihan hakkındaki anlayışımızı geliştirmek için değil, tıpkı vakitte tüm insanlığın kültürel mirası ve gece yabanî hayatının korunması için de gerekli olan karanlık ve radyo sessizliğinde bir gökyüzü unsurunu benimsiyor. 

Memleketler arası Astronomi Birliği, yeni jenerasyon uydu ağlarının bir gün astronomik müşahedelere olumsuz müdahale edeceğini ve Dünya’ya yakın asteroitler de dahil olmak üzere bilimsel müşahedeleri de bozabileceklerini düşünüyor. Bilhassa SpaceX’in gezegendeki tüm Dünya’ya yüksek süratli geniş bant sağlamak için tasarladığı Starlink projesi bu hususun en büyük örnekleri ortasında gösteriliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu