Bilim

Gerçek mi, illüzyon mu?: “Okyanusun üzerinde yüzen göl” Sørvágsvatn

Doğal dünyada, ürkütücü Brocken hayaletlerinden çikolata şelalelerine kadar pek çok farklı ve tuhaf olayla karşılaşmak mümkün. Bunların bir örneği de, okyanusun çok üzerinde “yüzüyormuş” üzere görünen bir gölü içeren optik illüzyonda karşımıza çıkıyor.

İskoçya’nın kuzeyi, İzlanda’nın doğu kıyısı ve Norveç’in batısı ortasındaki kabaca bir üçgenin merkezinde Faroe Adaları bulunuyor. Bu, yerleşim içeren 17 adaya sahip, kendi kendini yöneten bir takımada oluşturan yaklaşık 750 adadan oluşan bir kümedir. Yüzlerce yıl boyunca Norveç’e ilişkin olan adalar artık Danimarka Krallığı’nın bir modülü. Bu adalar, Kuzey Atlantik Okyanusu ile Norveç Denizi ortasındadır ve adaların hiçbirinin kıyıya 4,8 kilometreden fazla uzaklığı yoktur. Bu adalardan birinin doruğunda, altındaki dalgalı denizin üzerinde asılıymış üzere görünen Sørvágsvatn Gölü yer alır.

Leitisvatn yahut “okyanusun üzerindeki göl” olarak da bilinen Sørvágsvatn Gölü, Vágar adasında bulunuyor ve Faroe Adaları’ndaki en büyük göl. Gölün çok sayıda fotoğrafı, göl okyanusun üzerinde süzülüyormuş üzere görünecek ve optik illüzyon gibisi bir tesir yaratacak formda çekilmiştir. Gerçekte, göl deniz düzeyinden yalnızca 30 metre yükseklikte yer alıyor ve 3,4 kilometrekarelik bir alanı kaplıyor.

Bu fotoğraflar, göl okyanustan 30 metreden çok daha yüksekte yüzüyormuş üzere gösterilebildiğinden, perspektifin gerçeklik algısında ne kadar kıymetli olduğunu gösteriyor. Gölün başka ucundaki Bøsdalafossur şelalesinin görüldüğü fotoğraflar da dahil olmak üzere öteki açılardan çekilen fotoğraflar ise gerçeğe daha yakın bir algı oluşturuyor.

Faroe Adaları, başka topluluklardan izole geçmişi ile kendine ilişkin at tiplerinden koyun cinslerine kadar pek çok farklı ve özel cinse konut sahipliği yapıyor fakat pozisyonu nedeniyle geçtiğimiz yüzyıllarda stratejik ehemmiyeti arttı. Vágar adası, 2. Dünya Savaşı sırasında kıymetli bir stratejik noktaya sahipti. İngilizlerin Faroe Adaları’nı işgali sırasında, gölün batısında İngilizlerin Alman savaş gemilerini izleyebileceği bir hava alanı inşa edildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu