Mobil

Galaxy S22 Ultra’nın süratli şarj aygıtı ortaya çıktı

Samsung, 2019 yılının amiral gemisi Galaxy Note 10+’ta 45W süratli şarj takviyesi sunmuştu. Lakin, 2020’de tanıtılan Galaxy S20 Ultra‘da da devam eden 45W özelliği geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen Galaxy S21 serisinde ise kalktı. S21 FE 5G dahil olmak üzere serinin azamî süratli şarj takviyesi 25W’a düştü.

Eylül ayında paylaşılan birtakım raporlar, Samsung’un geri adım atacağını ve Galaxy S22 Ultra ile birlikte 45W süratli şarj dayanağını geri getireceğini ortaya koydu. Ayrıyeten S22 Ultra’nın 45W şarj özelliğinin, Note 10 Plus’ınkine kıyasla daha başarılı olduğu bilgisi de paylaşıldı. Artık ise Şubat ayında duyurulması beklenen yeni 45W adaptörün imajları sızdırıldı.

Galaxy S22 Ultra’nın 45W adaptörü ortaya çıktı

Galaxy S22’nin piyasaya sürülmesinden evvel, Samsung’un yaklaşmakta olan 45W şarj aygıtı sızdırıldı. Roland Quandt isimli bir fenomen, 45W süratli şarj aygıtının kutusunun fotoğrafını ve model numarasını (EP-T4510) paylaştı. Kutu, siyah renkli ve ‘Super Fast Charging’ logolu adaptörle birlikte verilen 1,8 m uzunluğundaki USB Type-C kablosunu içeriyor.


Fotoğraf: Roland Quandt

Şarj aygıtının PPS (Programlanabilir Güç Kaynağı) ile USB PD 3.0 protokolünde çalışacağı kestirim ediliyor. Dinamik süratli şarj teknolojisi destekleyen USB PD (USB Power Delivery), daha yüksek güç kullanımı için aygıtın USB irtibatı üzerinden süratli şarj olmasına imkan tanıyor. USB PD 3.0 taşınabilir kesimde birinci defa Galaxy S20 serisinde kendine yer edinmişti.

Öte yandan Samsung’un yeni EP-T4510 model numaralı 45W şarj aygıtının, Galaxy S22 Ultra ve Galaxy S22+’ı destekleyeceği ve her iki telefonun pilini yalnızca 30 dakikada yüzde 0-70 ortasında şarj edebileceği söyleniyor. Lakin bu bilgiler Samsung tarafından doğrulanmadığı için, yanılma hissesi olabilir ve son kullanıcı testlerinde daha farklı sonuçlar çıkabilir.

Şarj aygıtı kutudan çıkmayacak

Apple’ın çevrecilik misyonu kapsamında iPhone’ların kutusundan şarj aygıtını kaldırma kararı almasından sonra rakip şirketler de emsal adımlar attı. Bunlardan bir tanesi de Samsung oldu. Güney Koreli şirket, Galaxy S21 serisinden itibaren kutudan şarj aygıtını kaldırdı.

Hususla alakalı Samsung Müşteri Tecrübesi Ofisi Lideri Patrick Chomet, şarj aygıtını kaldırma sebebini “tüketicilerin geri dönüşüm alışkanlıklarını teşvik etmek” olarak açıkladı. Yeni amiral gemisi Galaxy S22’nin kutusundan da adaptör ve güç kablosu aygıtı çıkmayacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu