Mobil

Galaxy S22 Ultra iki farklı işlemci ile Geekbench’te!

Yıllardır süregelen çip savaşlarının son zamanlardaki galibi elbet Qualcomm. Yıllardır Android cephesinde Qualcomm üretimi Snapdragon çipleri pazarda üst sıralara yerleşirken, gerisinden gelen şirketlerin vakit zaman Qualcomm’a yaklaştığı ve bazen geçtiğini görüyoruz. Herkes tarafından rakip olarak ele alınan şirket, MediaTek ve Samsung başta olamk üzere üreticileri her yıl geride bırakmayı başarıyor.

Lakin son iki yıldır üreticiler Qualcomm’u yakalamak için daha fazla efor sarf ediyor. Bilhassa geçtiğimiz yıl Samsung’un Exynos 2100 yongası, Qualcomm’un Snapdragon 888 ile çabucak hemen birebir sonuçları vermişti. Snapdragon birden fazla alanda Exynos’tan yüzde 2 ila 6 ortasında daha performanslı olmuştu. MediaTek cephesi ise orta segmentte rakibini yakalamış, üst segmentte ise bu yıl geçmeyi planlamıştı.

Üreticiler Snapdragon ile rekabet halinde

Bu yıl tanıtılan Snapdragon 8 Gen 1’in de hali hazırda ısınma sorunları olması, büyük bir beklentiyi karşılamak için gelen MediaTek Dimensity 9000 için büyük bir fırsat oldu. Şirket, yeni çipin Snapdragon’un amiralini kimi alanlarda geride bırakacağını söyledi. Bugün ortaya çıkan Geekbench bilgileri ise Samsung Galaxy S22 Ultra ‘nın iki farklı çip ile geleceğini ortaya çıkardı. Tabi bir de, performans detaylarını…

Her zamanki üzere kimi pazarlara Exynos çipiyle, birtakım pazarlara ise Snapdragon çipiyle girş yapacak olan Galaxy S22 Ultra, Geekbench testine de iki farklı işlemci ile girdi. Ortaya çıkan datalara nazaran telefonun Exynos 2200 yonga setli versiyonu tek çekirdekte 1014 puan, çok çekirdekte ise 3415 puan aldı.


  • Snapdragon 8 Gen 1

  • Exynos 2200

Snapdragon cephesi ise bilhassa tek çekirdekte rakibine fark attı. Snapdragon 8 Gen 1 ile gelecek olan S22 Ultra modeli tek çekirdekte 1226 puan, çok çekirdekte ise 3462 puan elde etti. Ayrıyeten telefonlar teste 8GB RAM ile birlikte giriş yaptı.

Bu yıl tanıtılacak olan telefon, Snapdragon ile Exynos ortasındaki farkı çok net bir biçimde gözlere önüne serecektir. Bakalım Samsung bu kere rakibini yakalayabilmiş mi? Yoksa Snapdragon liderlik bayrağını taşımaya devam mı edecek? Göreceğiz…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu