Mobil

Fotoğraf makinesini aratmayacak en düzgün akıllı telefonlar

Fotoğraf makineleri elbet ki vakit içerisinde büyük değişim ve gelişim gösterdi. Eski ampullü siyah beyaz çekim yapan aygıtlardan, günümüzün DSLR ve aynasız modellerine kadar tahminen de binlercesi bu seyahatin modülü oldular. Profesyonel çekim yapan ve işi fotoğrafçılık olan şahıslar de RAW (üzerinde oynama yapılmamış ham görüntü) imaj alabileceği hoş bir DSLR’ı hiç bir şeye değişmez.

21. asrın başlarında da beşerler öteki bir tahlil yolları olmadığı için içerisinde rulo halindeki sinemaların üzerine çekim yapabildikleri makineleri kullanıyordu. Ama kameraların cep telefonlarına, akabinde akıllı telefonlara gelişiyle birlikte bu durum sona erdi. Günümüzde kimi elektronik üreticileri epey tezli aygıtları piyasaya çıkarıyor. Hatta tanıtım etkinliklerinde profesyonel fotoğrafçıların elinde neler başarabileceğini gösteriyorlar.

En uygun kameraya sahip akıllı telefonlar

Listemizi oluştururken globalde ve ülkemizde satışı olmayan modelleri dahil etmedik. Ayrıyeten bu akıllı telefonların görüntü kayıt özelliklerine ve öz çekim performanslarına bakmaksızın sadece ana kameralarının fotoğraf çekimini göze alarak bir sıralama gerçekleştirdik.

Aslında listemize üst sıralardan dahil etmek istediğimiz Huawei’nin P50 ailesi, Google’ın Pixel 6 modelleri ve Xiaomi’nin Mi 11 Ultra’sı üzere pek çok aygıt mevcut. Ama bunları belirtmiş olduğumuz üzere ülkemizde resmi olarak satışı olmadığı yahut şimdi başlamadığı için dahil etmedik. Lakin başka modellerin de epey rekabetçi olduğunu söyleyebiliriz.

iPhone 13 Pro Max

Apple’ın bu yıl tanıttığı ve bilhassa lenslerinin büyüyen boyutuyla gündeme gelen aygıtı iPhone 13 Pro Max kamera konusunda öne çıkan aygıtlar ortasında yer alıyor. 12 Megapiksel çözünürlüğe sahip olan art kamerası Sensor-shift OIS ve HDR üzere pek çok özelliği beraberinde getiriyor.

Buna ek olarak F1.5 diyafram açıklığına sahip olan geniş açı ana kamerası LiDAR sensöründen derinlik algılaması konusunda büyük dayanak alıyor. Ayrıyeten 3x optik yakınlaştırma yapabilen 12 Megapiksel bedelindeki F2.8 bedelindeki telefoto lensi ve yeniden 12 Megapiksellik 120 derece açı sunan bir ultra geniş açı kamerayla birlikte geliyor.

Eseri buradaki linke tıklayarak Hepsiburada üzerinden satın alabilirsiniz.

Samsung Galaxy S21 Ultra

Samsung bir kaç yıldır üzerinde çalıştığı lens ve sensörünü S21 Ultra modeline entegre ederek kamera manasında kullanıcılarını mutlu etti. Aygıt 108 Megapiksel, 1/1.33 İnç sensör boyutuna sahip F1.8 kıymetindeki HDR ve OIS ana kamerasıyla öne çıkıyor.

Buna ek olarak da Lazer Otomatik Odaklama (Laser Auto Focus-LDAF) sistemi sayesinde kadraj değişimine epey süratli reaksiyon verebiliyor. Ayrıyeten 12+10+10 biçiminde 3 kamerası daha bulunuyor. Bu sayede hem 3x ve 10x optik yakınlaştırma hem de geniş açı çekim imkanı sunuyor.

Eseri buradaki linke tıklayarak Hepsiburada üzerinden satın alabilirsiniz.

Huawei P40 Pro

Huawei’nin P50 Pro modelinin 2022’nin birinci çeyreğinde ülkemizde satışa çıkacağı söyleniyor. Lakin o vakte kadar selefi listedeki yerini koruyor. P40 Pro modeli F1.9 diyafram açıklığına sahip 50 Megapiksel lensi, 1/1.28 İnç boyutundaki sensörü ve OIS ile EIS dayanağı bir ortada karşımıza çıkıyor.

Buna ek olarak aygıtın 1/1.54 sensör boyutu ve F1.8 diyafram açıklığı olan 40 Megapiksel Ekstra geniş açılı kamerası bulunuyor. Ayrıyeten P40 Pro’da F3.4 bedelindeki 12 Megapiksel telefoto kamerası ve TOF (Time of Flight) 3D sensör takviyesi de bulunuyor.

Eseri buradaki linke tıklayarak Hepsiburada üzerinden satın alabilirsiniz.

OnePlus 9

OnePlus 9’un aslında bir de Pro modeli mevcut. Lakin şu anda stoklarda bulmak hayli güç. Keza getiren ve satışını yapan sayısı da hayli az. Lakin Pro olmayan modelinin kamerası da epeyce uygun olduğu için listemize dahil ettik. Aygıtın 48 Megapiksel kıymetinde, F1.8 diyafram açıklığı sunan ana kamerası 1/1.43 İnç boyutlu sensörüyle birlikte epeyce yeterli fotoğraflar çekebiliyor.

Aygıtta Sony’nin IMX689 sensörü kullanılıyor. Bu sayede EIS ve HDR takviyesiyle birlikte geliyor. EIS takviyesi epey stabil çalıştığı için, fotoğraf çekerken ortadaki farkı anlamıyorsunuz. Bu sebeple OIS olmayışını bir nebze göz gerisi edebiliyoruz. Ayrıyeten aygıtta 1/1.56 sensör boyutuna sahip, F2.2 50 Megapiksel geniş açı kamera (Sony IMX766) ve 3. kamera olarak da Monochrome sensörünü görüyoruz.

Eseri buradaki linke tıklayarak Hepsiburada üzerinden satın alabilirsiniz.

Samsung Galaxy Z Fold3

Günümüz teknolojisinde katlanabilir akıllı telefonlar artık giderek popülerleşiyor. Yakın gelecekteyse piyasadaki pazar hisselerini büyüterek, raflardaki her 3 telefondan biri olmayı hedefliyorlar. Münasebetiyle biz de listemize Samsung’un 3. nesil Fold modeli olan Galaxy Z Fold3 5G’yi dahil ettik.

Aygıtın ana kamerası F1.8 diyafram açıklığına, HDR ve OIS dayanağına sahip 12 Megapiksellik bir kamerayla birlikte geliyor. Modelin başka kameraları da tıpkı Apple’ın iPhone 13 Pro Max modelinde olduğu üzere 12+12 Megapiksellik bir dizilimle bizleri karşılıyor. Bunlar 2X optik zoom ve ekstra geniş açı kameraları.

Natürel bu noktada şayet bir katlanır telefon arayışındaysanız, Huawei’nin Mate Xs modeline de bakmanızı öneriyoruz. Şirket bu modelinde de tıpkı P serisinde olduğu üzere Leica ile bir işbirliği içerisinde eseri geliştiriyor. Lakin biz 3. nesil olması sebebiyle daha stabil ve oturmuş bir dizayna sahip olduğunu düşündüğümüz için bu noktada listemize Galaxy Z Fold 3’ü ekledik

Eseri buradaki linke tıklayarak Hepsiburada üzerinden satın alabilirsiniz. Ayrıyeten Mate Xs modeline de burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu akıllı telefonların kameraları kendi fiyat bandında satılan fotoğraf makinelerine rakip olabilir mi? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu