Mobil

FBI, akıllı telefon kullanıcılarını halka açık şarj istasyonlarına karşı uyardı: Sakın kullanmayın!

Havaalanı üzere yerlerde herkesin kullanımı için USB girişleri vardır ve bu girişleri telefonunuzu şarj etmek için kullanabilirsiniz. Lakin FBI’a nazaran bunu kesinlikle yapmamalısınız.

Uyarı FBI’ın Denver saha ofisinden geldi. Ofis, yalnızca Denver’da yaşayanları değil, tüm gezginleri havaalanları, oteller ya da pazar yerleri üzere kamusal alanlardaki ücretsiz şarj istasyonlarını kullanmamaları konusunda uyarıyor: “Havaalanlarında, otellerde yahut alışveriş merkezlerinde fiyatsız şarj istasyonları kullanmaktan kaçının. Berbat niyetli bireyler, aygıtlara makus gayeli yazılım ve izleme yazılımı yerleştirmek için genel USB irtibat noktalarını kullanmanın yollarını buldular. Kendi şarj aygıtınızı ve USB kablonuzu taşıyın ve bir elektrik prizi kullanın.”

FBI burada “juice jacking” ismi verilen bir hücum tipinden bahsediyor: Makus niyetli bireyler halka açık şarj aygıtlarına kötü emelli yazılım bulaştırıyor, hatta bazen insanları bu portları kullanmaya teşvik etmek için yanına kendi kablolarını bırakıyorlar. Telefonunuzu virüslü bir USB şarj aygıtına taktığınızda, bu berbat maksatlı yazılım aygıtınıza yüklenebiliyor, telefonunuzu kilitleyebiliyor yahut hassas bilgileri kopyalayıp makus niyetli kullanıcılara gönderebiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu