Sosyal Medya

Facebook’un ana şirketi Meta’dan büyük ayrılık!

Devir periyot yaşadığı krizlerle ve soruşturmalarla sıkça gündem olan Meta, bu sefer büyük bir ayrılık haberiyle gündeme düştü. 3 yıldır şirketin içerisinde olan kıymetli bir isim, şimdi açıklanmayan bir nedenden ötürü şirketten ayrıldı. İşte ayrıntılar…

Meta Platforms’un bağlantı lideri şirketten ayrıldı

Facebook isminden Meta ismine geçen şirket, gündeme düşmeye devam ediyor. Şirketin bağlantı kanadından sürpriz bir ayrılık haberi geldi. 2019’dan beri şirketin bağlantı başkanlığını yapan John Pinette vazifesinden ayrıldı. Ayrılık haberini bir Meta sözcüsü açıkladı. Yapılan açıklama şu biçimdeydi.

Şirket tarihindeki ağır ve kıymetli bir periyotta John’un olumlu katkılarından ötürü müteşekkiriz. İleride güzel olmasını diliyoruz.

Yapılan açıklamada ayrılık nedeni ile ilgili bir detaya yer verilmedi. Epey kabarık bir CV’ye sahip Pinette, 2019’dan bu yana dış irtibatları denetliyor. Daha evvel Google’ın Asya’daki irtibatlarına başkanlık etti ve Bill Gates’e danışmanlık yaptı. Ayrılığın istifa mı yoksa işten çıkarılma mı olduğu konusunda da bir netlik yok.

Fakat geçtiğimiz aylarda eski bir Meta çalışanı olan Frances Haugen, kıymetli bilgilerle şirket içi siyasetleri ifşa etmişti. O devirden beri titizlikle çalşıan şirket, yeniden misal bir sızıntıyla karşı karşıya kalmamak için bu türlü bir atılım yapmış olabileceği söylentiler ortasında. Çünkü Haugen de şirkette değerli bir pozisyonda çalışıyordu.

Haugen: “Meta, güvenliği değil para kazanmayı tercih etti.”

Meta’da eski bir algoritmik eser yöneticisi Frances Haugen, şirket için neyin yeterli olduğu ile halk için neyin güzel olduğu ortasında derin farklılıklar gördükten sonra istifa edip şirketin çalışma siyasetini ve dokümanları Wall Street Journal’a sızdırdığını söylemişti. Haugen, açıklamasında şu cümlelere yer vermişti.

Meta tekrar tekrar daha fazla para kazanmak üzere kendi çıkarları için optimize etmeyi seçti. Facebook’un içinde kalmaya devam edersem geleceğimin nasıl görüneceğini biliyordum. Bu siyaset yalnızca beni değil birçok çalışanı rahatsız ediyordu.

John Pinette’in ayrılma nedeni Haugen ile benzerlik gösterip göstermediği şimdi bilinmiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu