Mobil

Facebook ve WhatsApp’ın Rekabet Kurumu’na açtığı dava reddedildi

Meta (eski ismiyle Facebook) bünyesinde faaliyet gösteren WhatsApp, geçen sene bu vakitlerde kapalılık ve güvenlik kontratında değişiklik yaparak WhatsApp’ı kullanmak isteyenlerin yeni mukaveleyi kabul etmesini zarurî kılacaktı. Mukavelede birtakım bilgilerin Facebook ile paylaşılacağı bilgisi bulunuyordu. WhatsApp’ın bu kararı kullanıcılardan büyük reaksiyon topladı ve WhatsApp geri adım attı.

Geçen sene büyük infial uyandıran bu olayın çabucak başında Rekabet Kurumu tarafından Facebook ve WhatsApp’a soruşturma açılmıştı. Rekabet Kurumu, yeni mukaveleyi kabul etme ve bilgilerin Facebook ile paylaşılması hakkında süreksiz önlem kararı almıştı. Bunun üzerine Facebook ve WhatsApp, güncellemeye ait kâfi araştırma yapılmadan önlem kararının aldığını argüman ederek yürütmenin durdurulması için dava açtı. Bugün bu davanın reddine karar verildi.

Dava dilekçesinde, kurumun aldığı önlem kararının olgusal yanlışlara dayandığı, süreksiz önlem kararının hukuksal münasebetlerle karşılanmadığı, çok bilgi toplama ve paylaşma savının gerçeği yansıtmadığı, ayrıyeten data güncellemesinin 2016’dan itibaren yapıldığı, tesis edilen sürecin hukuka alışılmamış olduğu öne sürüldü ve önlem kararının iptali istenmişti.

Davayı gören Ankara 4. Yönetim Mahkemesi, iptal talebini reddetti. Rekabet Kurumu’nun geçici önlem kararı uygulanmaya devam edilecek.

Mahkeme, kararını şöyle gerekçelendirdi:

“Halihazırda Facebook ve ilgili başka şirketlerinin pazar güçleri ve pazarın yapısına ait tahliller sonucunda kelam konusu uygulamaların soruşturma sonucunda alınacak sonuncu karara kadar önemli ve telafi olunamayacak ziyanlar doğurma ihtimaline haiz olduğu, kelam konusu şirketler hakkında ana soruşturmanın hala devam ettiği ve neticelendiğinde bu mevzuda tekrar karar alınabileceği de göz önüne alındığında; Türkiye’de şartları kabul eden yahut bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un bilgi paylaşımını içeren yeni şartları durdurduğunu bildirmesi biçiminde süreksiz önlem kararı alınmasında hukuka ve mevzuata terslik bulunmadığı sonucuna varılmıştır.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu