İnternet

Europol ve FBI’dan fidye yazılımı operasyonu

Europol ve Romanya Ulusal Polisi, çok sayıda yüksek profilli kuruluşu gaye alan bir fidye yazılımı (ransomware) saldırısına karıştığı gerekçesiyle 41 yaşındaki Rumen asıllı bir kişinin tutuklandığını duyurdu. İsmi açıklanmayan zanlı Romanya’nın Craiova kentindeki meskeninde yakalandı.

Europol, hangi fidye yazılımı çetesiyle çalıştığı şimdi bilinmeyen kişinin Romanya’da güç, perakende ve kamu hizmetleri de dahil olmak üzere birden çok bölümdeki kuruluşlara hizmet sağlayan büyük bir bilişim şirketini maksat alan atakta yer aldığından şüphelenildiğini açıkladı.

FBI da yardımcı oldu

BT şirketinin ağına sızan zanlının müşteri datalarını çaldığı ve akabinde fidye yazılımı dağıttığı ve kurbanların datalarını şifrelediği argüman ediliyor. Çalınan bilgiler ortasında finansal bilgiler, müşteri ayrıntıları, çalışanların şahsî bilgileri ve hassas dokümanların yer aldığı da notlar ortasında.

Akının akabinde mağdur şirketlerle temasa geçen şüphelinin kripto para ünitesinde büyük bir fidye istediği ve ödemenin yapılmaması halinde çalınan dataları internete sızdrımakla tehdit ettiği bildirildi. ABD Federal Soruşturma Ofisi (FBI) da operasyonda Europol ve Romanya Ulusal Polisine yardımcı oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu