Bilim

Elon Musk’ın SpaceX’i, Uzaydan Kargo Taşımaya Hazırlanıyor!

ABD Hava Kuvvetleri, SpaceX roketleri aracılığıyla askeri gereç ve insani yardım taşımanın  bir yolunu geliştirmek için Elon Musk ile çalışmaya başlıyor. SpaceX, uzay yoluyla Dünya üzerindeki bir noktadan başka bir noktaya kargo göndermek ve noktadan noktaya geçiş sağlamak için ABD Savunma Bakanlığı ile 102 milyon doların üzerinde bir mukavele imzaladı.

Kontrat, SpaceX ve öbür şirketlerin son yıllarda geliştirdiği fırlatma yeteneklerinin düşen fiyatından yararlanmayı amaçlayan Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı’nın roket kargo programı kapsamında yer alıyor. Program yöneticisi Greg Spanjers, SpaceNews’e verdiği demeçte, ordunun “insani yardım ve afet yardımını desteklemek için kargoyu dünyanın rastgele bir yerine teslim etme yeteneğiyle çok ilgilendiğini” söyledi.

Mukavele, teşebbüsün hangi SpaceX roketini yahut aracını kullanacağını belirtmiyor. SpaceX, geçmişte askeri vazifeler için Falcon 9 roketini ve Falcon Heavy’yi (üç Falcon 9 güçlendiriciden oluşuyor) kullandı, lakin Musk, Starship’i geleceğin aracı olarak gördüğünü açıkça belirtiyor.

  • Elon Musk’ın Starship’i Nedir?
  • Starlink Nedir; Türkiye’ye Gelir mi?

Uzay yoluyla memleketler arası uçuş vizyonu, fırlatmak ve inmek için dünya çapında bir uzay limanı ağına dayanıyor. Lakin Spanjers, SpaceNews’e Hava Kuvvetlerinin potansiyel afet bölgelerinde daha “sert alanlara” inmenin yollarını araştırmak istediğini söylüyor.

Program kapsamında birinci test uçuşunu ne vakit görebileceğimiz aşikâr değil. Spanjers, başka fırlatma sağlayıcılarına da benzeri kontratlar verilebileceğini kelamlarına ekliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu