Bilim

Elon Musk’ın Neuralink projesinde yeni gelişme!

Neuralink Corporation, Elon Musk ve sekiz nörolog tarafından, implante edilebilir beyin-makine arayüzleri geliştirmek emeliyle 2016’da San Francisco’da kuruldu. Şirket şu anda, beyin aktivitesini kaydedip uyarmak için insanların beyinlerine implante edilecek bir çip geliştiriyor.

Bu çipin, omurilik yaralanmaları ve nörolojik bozuklukların tedavisi üzere tıbbi uygulamalara sahip olması maksadıyla yapıldığı söyleniyor. Şirket geçtiğimiz ay, bu doğrultuda beşerli testlere geçebilmek için, yetkililerden onay beklediğini söyledi. Şimdiyse maksadına hakikat ilerlemesine yardımcı olabilecek bir klinik araştırma yöneticisi arıyor.

Neuralink, beşerli deneylere hazırlanıyor

Neuralink, 2017’de halka açık olarak piyasaya sürüldüğünden bu yana, beyin implantını domuzlarda ve maymunlarda test etti. Ama son 1 yıldır beklenen beşerli deneme haberini paylaşmadı. Şirketin implantı, ince ve esnek teller üzerine çivilenmiş elektrotlara sahip, madeni parayı andıran bir aygıttan ibaret.

Sunmuş olduğu asıl yenilik de bu tellerle birlikte geliyor. Zira geçmiş yıllarda farklı şirketler tarafından kullanılan benzerleri, beyindeki hücrelere ziyan verebilecek kadar sert iğnelere sahipti. Ancak genel tıbbi kullanım için FDA’den onay almak istiyorsa, birinci evvel insanlarda denemeler yapması gerekiyor. Bunun için de birinci testlerin, hafıza kaybından bağımlılığa kadar bir dizi nörolojik sorunu olan şahıslar üzerinde gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Elon Musk, şirketin birinci beşerli denemeleri için geçtiğimiz yıllarda birinci olarak 2020’yi işaret etmişti. Akabinde bu tarihin ertelendiği açıklandı. Geçtiğimiz Aralık ayında da sahneye çıkan CEO, 2022’yi işaret etti. Lakin Musk’ın rastgele bir hususta kelam verdiği tarihi tutturduğu epeyce az görülüyor.

Klinik deneme süreci, aygıtın az sayıda beşerli denemede nasıl performans gösterdiğine bakmak için bir fizibilite çalışmasıyla başlayacaktı. Akabinde, yüksek riskli olduğu ve daha evvel insanlarda kullanılmadığı için, daha büyük ölçekli bir deneme müsaadesinin FDA’den alınması gerekecek. İş ilanına nazaran, klinik araştırma yöneticisi, FDA üzere düzenleyicilerle olan etkileşimlerden direkt olarak sorumlu olacak.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Neuralink, Elon Musk’ın da dediği üzere 2022 yılında birinci beşerli denemelerine başlayabilecek mi? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu