Teknoloji

Elon Musk’ın dev roketi Starship bir sefer daha rampada: Büyük fırlatmayı canlı olarak izleyin

17 Nisan’da, fırlatılmasına yalnızca 40 saniye kala ertelenen birinci Starship fırlatma denemesi, bugün gerçekleşiyor. Birinci deneme, basınç sisteminden kaynaklanan bir sorun nedeniyle ertelenmişti

Ve Starship bugün, boca chica’daki fırlatma rampasında bir defa daha talihini deniyor; birinci fırlatma denemesi için dakikaları sayıyor.

Starship nihayet gökyüzünü fethetmeye hazır… Fırlatma canlı olarak yayınlanıyor ve canlı yayın Türkiye saati ile 15.45’te başlayacak. Siz de, biraz sonra gerçekleştirilmesi planlanan birinci Starship fırlatmasını çabucak aşağıdaki görüntüden canlı olarak izleyebilirsiniz.

Starship, sözün tam manasıyla SpaceX için çok büyük bir proje; ayrıyeten şimdiye kadar yapılmış ve uzaya gönderilen en büyük roket olmayı amaçlıyor.

Musk, Morgan Stanley ile yaptığı bir röportajda, SpaceX’in birden fazla Starship roketi inşa ettiğini ve bunlardan birinin bu yıl yörüngeye ulaşma ihtimalinin yüzde 80 olduğunu söyledi. Starship’in evvelki yörünge altı uçuşları, inişte patlayıcı bir final yaşadı.

Halihazırda Starship, Artemis programında astronotları Ay yörüngesinden Ay yüzeyine indirip geri getirecek roket olarak biliniyor. Bir sonraki aya iniş misyonu olan Artemis III’ün 2025’in sonlarında yapılması planlanıyor, bu nedenle Starship’in yeteneklerini bundan çok daha evvel göstermesi gerekiyor.

Starship’in avantajlarından biri de yörüngede yakıt alabilmesi. Bu, Ay’a ulaşmadan evvel alçak Dünya yörüngesinde yakıt ikmali yapmasına müsaade verecektir. Orada, astronotları ay yörüngesine çıkaracak olan Orion uzay aracıyla buluşacak ve astronotlar Ay’a inmek için Starship’e binecekler.

Starship 50 metre uzunluğunda bir roket. Lakin iticisindeyken 119 metreye kadar ulaşıyor. En güçlü fırlatma rekorunun sahibi olan Artemis I, mürettebat bölmesiyle birlikte 98 metre uzunluğundaydı. Starship, hem mürettebatı hem de kargoyu yörüngeye taşımak için tasarlanmış ve her modülü tekrar kullanılabilir.

Kargo kelam konusu olduğunda SpaceX, Falcon 9 roketleriyle gönderilenden daha fazla Starlink uydusunu yörüngeye çıkartmak için Starship’i kullanmak istiyor. Starlink, uyduların sayısı profesyonel astronomiyi etkilediği ve doğal gece gökyüzünün kirlenmesine katkıda bulunduğu için birçok tartışmanın merkezinde yer alıyor. Musk ise, yörüngede en az 12.000 Starlink uydusuna sahip olmayı planlıyor.

Starship için bir öbür heyecan verici potansiyel kullanım, noktadan noktaya yörünge altı Dünya nakliyatı. Örneğin, Singapur’dan New York’a en uzun kesintisiz uçuş yaklaşık 19 saat sürüyor. Starship bunu yaklaşık bir saat içinde yapabilme potansiyeline sahip.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu