Bilim

Elon Musk, fiyatıyla dudak uçuklatan yeni Starlink hizmetini duyurdu!

Elon Musk, uzun bir müddettir uydu internet hizmeti Starlink üzerinde çalışıyor. Hatta bu proje yüzünden Çin üzere birtakım ülkeleri karşısına aldı ve memleketler arası arenada baş başa geldi. Ama Musk ve SpaceX bu hususta epeyce kararlı olduğunu tekrar ortaya koydu. Şirket son olarak bugün, Premium hizmetini kullanıcılarla paylaştı. İşte detaylar…

SpaceX, Premium Starlink hizmetini tanıttı!

SpaceX, Starlink uydu internet hizmeti için daha yüksek performansa sahip Premium paketini kullanıma sundu. Lakin fiyatı da bir epey yüksek. Açıklanan birinci datalara nazaran bu yeni hizmet, geçtiğimiz devirde 50 ila 250 Mbps ortası alan kullanıcıların 500 Mbps suratlarına çıkabilmesini sağlayacak.

Buna ek olarak, yeni Premium paket sayesinde yükleme suratında 10 ila 20 Mbps ortasında bir kıymet alan kullanıcılar, artık 20 ila 40 Mbps ortasında suratlara ulaşabilecek.. Gecikme mühletinin ise 20 ila 40 ms (milisaniye) olduğu belirtiliyor.

Fiyatına baktığımızdaysa Starlink, standart plan için aylık 99 dolar bir fiyat talep ediyor. Ama Premium paket için bunun 5 katını istiyor. Yani 500 Mbps suratlarına çıkmak isteyen kullanıcıların aylık 500 dolar ödemesi gerekecek.

Alışılmış iş yalnızca bununla bitmiyor. Temel plana katılan kullanıcılar anten ve öbür donanımlar için 499 dolarlık bir ödeme yapıyorlardı. Lakin Premium paketi seçen bireylerin, yeniden benzeri anten ve donanımlar 2 bin 500 dolar ödeme yapması gerekecek. Ayrıyeten 500 dolar da bir depozito fiyatı olduğu söyleniyor.

SpaceX, yeni hizmetinin şiddetli hava şartlarında daha düzgün çalışacağını ve müşterilerin 7/24 öncelikli takviye alacağını söyledi. Ayrıyeten, yaşadığı pozisyon itibariyle devamlı olarak karlı ve yağışlı bölgelerde bulunan yahut seyrek nüfuslu, nispeten kentlere uzakta yaşayan şahısların satın alabileceği en yüksek suratları yalnızca kendilerinin sunduğunu belirtti.

Şirket, geçtiğimiz Ekim ayında Starlink’in resmen betadan çıkacağını duyurmuştu. Kısa bir müddet evvel de orjinal yuvarlak olandan çok daha küçük ve daha ince yapıdaki yeni bir dikdörtgen uydu çanağı tanıttı. Ayrıyeten SpaceX, yeni Premium antenin bundan daha büyük olduğunu ve en ağır ağ kullanımı vakitlerinde bile kritik süreçler için bant genişliğinin sağlanmasına yardımcı olacağını söylüyor.

Starlink, Ocak ayının ortasından itibaren yaklaşık 1.500’ü halihazırda yörüngedeki yerine yerleşen, toplamda 2 binden fazla uyduyu muvaffakiyetle fırlattı. Ayrıyeten mevcut sistemin, halihazırdaki sayının 3 katı olan 4 bin 400 ü geçen uyduya kadar dayanak vereceği de belirtiliyor.

Şirket, yeni Premium paketi satın alan kullanıcılar için uygun ekipmanların 2022’nin 2. çeyreğinde, yani Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında gerçekleştirileceğini söylüyor. Olağan ülkemizde bu hizmetin standart paketle birlikte mi yoksa daha sonraki bir tarihte mi geleceği belirsizliğini koruyor.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu