Bilim

Elon Musk açıkladı: Falcon 9 roketleri rekor peşinde!

Elon Musk, Twitter hesabı üzerinden yaptığı yeni paylaşımla gündemde. Bildiğiniz üzere SpaceX‘in yine kullanılan Falcon 9 roketleri, geçen sene kıymetli başarılara imza attı. Elon Musk bu manada Falcon 9 roketleri için yeni bir rekor denemesi ile çıtayı yükseltti.

Falcon 9 ailesi her ne kadar geçen sene başarılı inişler yapsa da, SpaceX hala tekrar kullanılan roketler konusunda geliştirmeler yapmaya devam ediyor. Lakin Elon Musk, 2022 yılı için çok daha tezli.

Elon Musk, Falcon 9 roketleri için rekor fırlatma maksadı açıkladı

Bir müddettir Twitter’da sessiz kalan Elon Musk, SpaceX konusunda değerli bir tez ortaya koydu. Buna nazaran SpaceX bu sene ortalama olarak haftada bir yani 52 adet Falcon 9 fırlatacak. Bu geçen sene yapılan 31 Falcon 9 fırlatma rekorunun da egale edilmesi manasını taşıyor.

SpaceX bu manada Ocak 2022’de dört adet Falcon 9 roketi fırlattı. Bu açıklama hafta başında ortaya çıkan SpaceX’in daha fazla Falcon 9 fırlatması gerçekleştireceği raporlarıyla da ahenk sağlıyor.

Elon Musk, yine kullanılabilir Falcon 9 ile dünyadan uzaya taşınacak yüklerin 3’te 2’sini de taşıma maksadını de açıkladı. Bilhassa SpaceX’in bu yıl yeni Starlink uydu fırlatmalarını fazlalaştırması da beklentiler ortasında.

Tekrar kullanılan bu roketler, bilhassa uzay endüstrisi için masrafları epeyce azaltmış durumda. SpaceX’in birinci fırlatmayı 2010 yılında gerçekleştirdi. SpaceX bu manada Aralık ayı sonunda 100. başarılı inişi de kutlamıştı.


Bşarılı bir Falcon 9 fırlatması

SpaceX, Falcon 9 fırlatmaları ile şimdiye kadar arka arda 111 başarılı fırlatma ile uzay tarihine de geçti. Bu vazifelerin her biri başarılı inişler gerçekleştirmese de, fırlatma başarısı uzay rekabeti açısından epey kıymetli.

Yine kullanılan roketler konusunda SpaceX’in en büyük rakibi ise Rocket Lab firması. Her ne kadar firma başarılı fırlatma konusunda epeyce geride olsa da 2024 yılında Falcon 9 ile rekabet edebilecek yeni bir roket ile karşımıza çıkacak. SpaceX’in uzaya yük taşıma açısından en büyük rakibi ise Rusya’nın Soyuz roketleri. Lakin bu roketlerin epey maliyetli olması Falcon 9 roketlerini ön plana çıkarıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu