BilimTeknoloji

Elektrikli BMW i3 yakında emekli oluyor

Alman otomotiv devi BMW’nin birinci büsbütün elektrikli arabası BMW i3‘ün üretimi yakında sona erecek. Şirketten yapılan açıklamada, son aracın temmuz ayında banttan inmesiyle üretimin duracağı onaylandı.

BMW i3, dokuz yıllık ömür maratonunda dünya genelinde 250 bin adet civarında satmış. 2021 yılında ABD ve Avutralya pazarı için üretimi sona eren model, yalnızca Avrupa’da ve kimi Asya ülkelerinde varlık gösteriyor. Temmuz ayında ise büsbütün rafa kaldırılmış olacak.

i3 halihazırda Almanya’daki Leipzig fabrikasında üretiliyor. Üretimin sona ermesiyle birlikte BMW, bu fabrikadaki üretim çizgilerini yeni neil Küçük Countryman’in gelişine hazırlayacak. Kelam konusu model bu yılın ikinci yarısında gelecek. i3’ün yerini alacak isim ise iX1, yani üçüncü jenerasyon X1’in büsbütün elektrikli versiyonu olacak.

Farklı tasarımı, geriye gerçek açılan art kapıları ve karbon fiber şasisiyle dikkat çeken model, 2013 yılında piyasaya sürülmüştü. Birinci etapta tek motor seçeneği yahut birtakım pazarlarda satışa sunulan range extender (menzil uzatıcı) versiyonuyla satılıyordu. i3 ismi Çin’de 3-Serisi’nin elektrikli versiyonunda kullanılıyor. Görünen o ki başka pazarlarda da durum birebir olacak.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Araba Teknolojileri Haberleri
  • Elektrikli BMW i3 yakında emekli oluyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu