Oyun

EA hacklendi: FIFA oyuncularının hesapları tehlikede!

EA, FIFA oyuncularına makûs haberi verdi. Son vakitlerde faaliyetlerini arttıran bilgisayar korsanları, bu sefer firmayı gözüne kestirmişe benziyor. Çünkü yapılan açıklamaya nazaran üst düzey pek çok kullanıcının hesaplarını ne yazık ki hacklendi.

Durumun araştırıldığını açıklayan stüdyo ise, akınların insan kaynaklı yanılgılardan oluştuğunu belirtti. Ayrıyeten pek çok oyuncu da toplumsal medya üzerinden yaşananlara reaksiyon vermeyi ihmal etmedi.

FIFA oyuncularının hesapları çalındı

Yüksek klasmandaki profillere sahip oyuncuların etkilendiği ortaya çıkan akın, EA cephesinden kaynaklanmakta. Çünkü müşteri tecrübesini arttırmak için kurulan ünitedeki kimi insani kusurlar, bilgisayar korsanlarına çift doğrulamalı güvenlik sistemini ekarte etme imkanı sunmakta. FIFA Ultimate Team tüccarlarının hesaplarının da hacklendiği öğrenilirken korsanların, müşteri hizmetlerine ilgili hesabın çalındığını ve asıl sahiplerinin kendileri olduğunu ikna ettiği, yeniden EA tarafından doğrulandı.

Hususla alakalı açıklama yapan şirket, durumu bilakis çevirmenin yollarını arıyor. Paylaşılan metinde güvenlik tedbirlerinin arttırılacağı yer alırken, yazı şu halde devam ediyor:

Birinci araştırmamız sayesinde, bir dizi hesabın kimlik avı teknikleriyle ele geçirildiğini doğrulayabiliriz. Tehditleri ve öteki ‘sosyal mühendislik’ yollarını kullanarak, berbat niyetli hareket eden şahıslar, müşteri tecrübesi takımımızdaki insan yanılgılarından yararlanmayı başardılar ve öteki oyuncu hesaplarına erişmek için iki faktörlü kimlik doğrulamasını atladılar.

Toplamda 50‘den fazla hesabın bu biçimde ele geçirildiğini belirten şirket, oyuncuların ziyanlarını da telafi etmeye çalışıyor. Öncelikli olarak hücumda bulunan bireyleri tespit etmeye odaklanan EA, çalınan eserler geri alıp içi boşaltılmış olan hesapları da eskisi üzere sahiplerine ulaştırmayı hedeflemekte.

Güvenlik basamaklarını da sıklaştıracağının kelamını veren EA, şimdiden ilgili takımlarını eğitime aldı. Ayrıyeten şirket, hesap bilgilerinin değiştirilmesi konusunda biraz daha katı davranacak üzere gözüküyor. Yeni adımların, bilhassa müşteri tecrübesi kısmında, biraz beklemelere neden olabileceğinin de altı çizildi. Görünüşe nazaran husus, uzun bir müddet daha gündemde kalacak üzere gözükmekte. Bakalım firma, FIFA oyuncularının ziyanlarını ne kadar telafi edebilecek, bekleyip göreceğiz.

Sizler yaşanan bu hacklenme olayı hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce EA nasıl adımlar atmalı? Görüşlerinizi ve tekliflerinizi bizlere aktarmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu