Bilim

Dünya’yı etkileyen büyük bir güneş patlaması yaşandı; patlama bu türlü görüntülendi

28 Mart 2023 tarihinde güçlü bir güneş patlaması yaşandı. Bu olay, gezegenimizin güneşli kısmında birtakım hudutlu ve süreksiz radyo parazitlerine ve yer yer elektrik kesintilerine neden oldu. Olay sırasında Asya ve Okyanusya etkilenen bölgede yer alıyordu.

Bu patlamalar, patlamaları A, B, C, M yahut X sınıflarına ayıran logaritmik sınıflandırmaya nazaran en güçlü patlama sınıfı olan X sınıfında yer alıyordu. X, M’nin on katı kadar, M ise C’nin on katı kadar büyük, lakin rastgele bir C patlaması yahut daha düşük sınıf patlamalar Dünya’yı etkilemez. En son yaşanan patlama, bir X1.2 patlamasıydı. Bu patlama epey büyük olsa da, bu güneş döngüsünde, bilhassa son birkaç ayda gördüğümüz en güçlü patlamalardan biri değil.

Son vakitlerde Güneş’teki patlamalar, koronal kütle fırlatmaları ve delikler hakkında çok fazla haber gördüğünüzü düşünüyorsanız, bunun Güneş’in şu anda çok etkin olmasından kaynaklandığını söyleyebiliriz. Kayıtların başlamasından bu yana gözlemlenen, içerisinde bulunduğumuz 25’inci güneş döngüsünde Güneş, aktivitesinin azamisine yanlışsız hareket ettiğinden ötürü yaşanan patlama artışı beklenen bir durum. Fakat Güneş’in büsbütün “uyandığını” kabul etsek bile, son birkaç ay modellerin kestirim ettiğinden çok daha faal geçti.

Güneş’in değişkenliği ve yıldızımızın ne kadar faal olduğunu artırabilecek yahut azaltabilecek potansiyel daha uzun müddetli döngüler hakkında hala bilmediğimiz çok fazla şey var. Bu patlama gezegenimizi etkilemiş olsa da, Güneş patlamaları çok daha güçlü hale gelebilir. Çağdaş sistemler kullanılarak belirlenen en güçlü patlama 2003 yılında kaydedildi ve en azından bir X28 sınıfı olduğunu biliyoruz. Bu patlama o kadar güçlüydü ki, onu ölçen sensörlere çok yük binmesine sebep oldu.

Yeni patlama, NASA’nın Güneş’i daima izleyen Solar Dynamics Gözlemevi tarafından görüntülendi ve rapor edildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu