BilimTeknoloji

Dünya Sıhhat Örgütü’ne nazaran birebir aşının hatırlatma dozlarını uygulamak anlamsız

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), Covid-19 aşılarında uygulanan hatırlatma dozları hakkında davet yaparak bunun gerçek bir strateji olmadığını açıkladı.

DSÖ bilim insanları, Omicron varyantı da dahil olmak üzere, tekrarlanan aşı dozlarının yeni varyantlara karşı müdafaada geçerli bir strateji olmadığı konusunda hemfikir durumdalar. Dünya Sıhhat Örgütü’ne nazaran koronavirüsün yayılmasına karşı daha âlâ müdafaa sağlayan aşıların geliştirilmesi gerekiyor.

DSÖ’nün Covid-19 Aşı Bileşimi Teknik İstişare Kümesi (TAG-Co-VAC) tarafından yayınlanan bildiride “Orjinal aşı bileşiminin tekrarlanan destek dozlarına dayalı bir aşı stratejisinin uygun yahut sürdürülebilir olması pek muhtemel değildir” tabirlerine yer verildi.

Covid-19’un bulaşmasını önleyen aşılar geliştirilmeli

Uzmanlara nazaran sırf koronavirüse yakalanan şahısların bu hastalıktan önemli formda etkilenmelerinin önüne geçen aşıların yanında, insanları bu virüse yakalanmaktan daha güzel koruyan aşıların da geliştirilmesi gerekiyor.

Öte yandan Covid-19 aşılarının performansını kıymetlendiren uzmanlar: “Omicron üzere ortaya çıkan yeni Covid-19 varyantları ile başa çıkmak için, ağır hastalık ve vefatın önlenmesinin yanı sıra enfeksiyon ve bulaşmanın önlenmesinde yüksek tesiri olan Covid-19 aşılarına gereksinim vardavetinde da bulunuyorlar.

DSÖ’nün datalarına nazaran dünya çapında 331 adet Covid-19 aşısı üzerinde çalışma yapılıyor. Birleşmiş Milletler’in (BM) sıhhat kurumu ise şimdiye kadar 8 farklı aşıya onay vermiş durumda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu