Donanım

DRAM üretiminde makûs haber: Sevkiyatlar gecikiyor

Geçtiğimiz hafta artan koronavirüs olayları nedeniyle Çin Xian bölgesinin sert kapanma önlemlerine yöneldiği ve burada NAND üretimi yapan Samsung’un da acil durum moduna geçtiği haberleri gündeme gelmişti. DRAM üretiminde de sorunlar var. 

DRAM sevkiyatları gecikiyor

Xian bölgesinde Samsung NAND üretiminin kıymetli bir kısmı gerçekleşiyor. Ayrıyeten bölgede Micron da DRAM montaj ve test süreçlerini gerçekleştiren tesislere sahip. Kapanma önlemleri sonucunda çalışan sayıları azalan firma sevkiyatlarda gecikme olacağını düşünüyor çünkü stoktaki yonga plakalarının testlerinde gecikme yaşanmaya başladı. 

Bu noktada Çin’in kısıtlamaları ne kadar sürdüreceği öne çıkıyor. Beklentilerin üzerine çıkan mühletler hem NAND hem de DRAM tarafında fiyatların artmasına neden olabilir. Micron şimdilik müşteri taleplerini karşılayabildiklerini fakat mühlet uzarsa önemli kasvetler olabileceğini belirtiyor. Dünya genelinde Omicron olay sayıları rekor kırdığı için kapanma önlemlerinin de bir mühlet daha devam edeceğini söylemek kehanet olmaz. 

Talebin kısa vadede azalacağı iddia edilmediği için firmaların üretim çizgilerini kısıtlamaların hafif olduğu öbür ülkelere kaydırma yahut üçüncü taraf üreticilere yönelerek tedarik sağlama seçenekleri de var. Bunların hangisi yahut hangileri devreye girebilir merak konusu. 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu