İnternet

Domain Nedir? Domain Sorgulama Nasıl Yapılır?

Domain, IP adreslerinin yerine kullanılan isimlendirme sistemidir. Web siteleri için seçilen ismin ‘.net’, ‘.com’ ve ‘.com.tr’ üzere uzantılarla kullanılan haline domain denir. Domainin Türkçe karşılığı alan ismidir. Türkçe karşılığından da anlaşıldığı üzere belli bir alanı tabir eder. En kolay tarifiyle domain için, “site ismi ve adresi” demek yanlışsız bir tarif olur.

İnternet kullanıcıları bir web sitesine ulaşmak için alan ismini kullanırlar. IP numarasına karşılık gelen alan ismi, parmak izi üzere benzersizdir. Bu nedenle bir alan isminin iki web sitesinde kullanılması mümkün değildir. Domain kullanmak, İnternet ortamında erişimi kolaylaştırır. IP numarası yerine domain kullanılmasaydı, rastgele bir web sitesine erişmek için arama motorundaki adres çubuğuna 82.544.123.674 üzere bir sayı yazılması gerekirdi. Alan ismini akılda tutmak yahut hatırlamak son derece kolaydır. IP numaralarının akılda tutulması pek kolay değildir.

Alan isimlerinizi en uygun fiyatla almak ya da olan alan isimlerinizi en yeterli biçimde yönetmek için Natro firması size kaliteli tahliller sunar.

Domain Sorgulamanın Nasıl Yapılacağını Biliyor musunuz?

Web sitesi için bir alan ismi almadan evvel planlanan alan isminin bir oburu tarafından alınıp alınmadığını denetim etmek gerekir. Planlanan domain bir oburu tarafından alınmış ise alternatif alan isimleri kıymetlendirilebilir. Domainin kullanım için müsait olup olmadığını öğrenmeye yarayan sürece domain sorgulama denir.

Aklınıza ansızın gelen yahut üzerinde uzun uzun düşünerek planladığınız alan isminin kullanılabilirlik durumunu Natro domain sorgulama

Alan İsmi Tescili Nedir?

Alan ismi tescili yahut domain satın almak, kelam konusu alan isminin bir diğeri tarafından kullanılmaması için kendi isminize kayıt edilmesi sürecidir. Aslında alan ismi tescil süreçlerinde satın alma değil kiralama kelam bahsidir. Bir alan ismi en az bir yıllığına kiralanabilir. Natro’da domain kiralama süreçlerini çok yıllık olarak da yapabilirsiniz. Çok yıllık yapılan kontratlar ekseriyetle ekonomik bakımdan daha avantajlı olur.

Alan isminin kullanım müddeti dolduktan sonra kullanmaya devam etmek kayıt yenileme sürecinin yapılması gerekir. Kaydı yenilenmeyen alan isminin kullanım hakkı bireyden çıkar. Alan ismi, İnternet ortamında dijital kimliktir. Bu nedenle itibar kaybı yaşamamak için alan isminin kayıt yenileme mühletini düzgün bir halde takip etmek gerekir. Zira kullanım dışı kalan domain bir oburu tarafından alınabilir.

Alan İsmi Tescil Süreci Nasıl Yapılır?

Alan ismi tescil süreci yalnızca ICANN tarafından yetkilendirilen alan ismi tescil firmaları tarafından yapılabilir. Türkiye’nin başkan domain ve hosting markası Natro

Yeni ulaştığınız sayfada karşınıza hosting paketleri çıkar. Bir hosting paketiniz varsa; “zaten bir hosting paketim var” yazısına tıklamanız kafidir. Hosting paketiniz yoksa; başlangıç, sınırsız pro ve wp başlangıç hosting

Domain Neden Kıymetlidir?

Domainin değerini anlamak için domaini bedenin yüz kısmı olarak düşünebilirsiniz. Kurulan bağlantı ve etkileşimde yüz bölgesi ön plana çıkar. Her yüz, iki göz, kaşlar burun, ağız ve kulaklardan oluşsa da benzersizdir ve yalnızca bir şahsa aittir. Münasebetiyle kişinin yüzü onu başkalar insanlardan ayıran en değerli ölçüttür.

Alan ismi da İnternet ortamında kişinin, kurumun, işletmenin yahut markanın yüzüdür ve yüz; birinci izlenim için son derece kıymetlidir. Alan isimleri bazen kişinin yahut işletmenin önüne geçecek kadar tanınan olabilir. Bir domainin tanınan olması hem alan isminin kıymetini hem de marka bedelini yükseltir. Bu nedenle web sitesi için alan ismi araştırması yaparken ihtimam göstermek yararlı olur. Akılda kalmaya uygun ve yaratıcı alan isimleri tanınan olmaya çok müsaittir.

Alan İsmi Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Alan ismi sorgulama ve tescil süreçleri sanıldığının tersine kısa müddette tamamlanır. Ama ülkü bir alan ismi seçmek tescil süreci kadar kısa sürmeyebilir. Alan ismi seçerken birtakım ayrıntıları göz önünde bulundurmak yararlı olur. Zira alan ismini tescil ettirdikten sonra isim değişikliği yapmak mümkün değildir. Alan ismi seçerken aşağıdaki ayrıntılara dikkat etmeniz yararlı olur.

  • Okunuşu ve söylemi kolay olmalıdır.
  • Etkileyici ve akılda kalıcı sözlerden oluşmalıdır.
  • Kesime ve web sitesinin içeriğine uygun olmalıdır.
  • Mümkün olduğu kadar kısa olmalıdır.
  • Alan isminde sayı ve titre kullanılmamalıdır.
  • Farklı uzantılara sahip alan isimleri ile benzerlik göstermemelidir.
  • Uzun müddet kullanıma uygun olmalıdır.
  • Mümkünse dala uygun anahtar söz içermesi yararlı olur.

Domain Backorder Nedir?

Domain backorder, kaydı yenilenmediği için cezaya düşen alan ismine sipariş oluşturmak için ön ödeme yapılması sürecidir. Natro’da sunulan domain backorder hizmeti sayesinde hedeflediğiniz alan ismi için belli bir fiyat karşılığında ön sipariş oluşturmak mümkündür. Bir alan ismi için birden fazla kişi domain backorder oluşturmuş ise alan ismi, açık artırmaya çıkarılır. Ön ödemesi yapılan domainin açık artırma sonucunda alınamaması durumunda firma, fiyat iadesi yapabilir.

Satılık Alan İsmi Ne Demektir?

Satılık alan ismi, sahibi tarafından satışa çıkarılan alan ismini tabir eder. Satışa çıkarılmış olan adan ismi, kalitesine ve pahasına nazaran teklif alır. Bir domainin satışının kolay bir biçimde yapılabilmesi için alacak şahsa hitap etmesi gerekir. Natro’nun satılık alan ismi hizmetini kullanarak sırf üç adımda artık kullanmayı düşünmediğiniz ve uzun periyodik kullanım hakkı bulunan alan ismini satışa çıkarabilirsiniz. Kaliteli ve emniyetli hizmetleri ile Natro, domainlerinizi en güzel formda yönetmek için size en güzel tahlilleri sunar.

Domain Transferi Nedir?

Çeşitli nedenlerden ötürü mevcut hosting firmasını değiştirmek isteyen bireylerin yeni bir hosting firmasına problemsiz halde geçiş yapılmasını sağlayan hizmete domain transferi denir. Çalıştığınız hosting firmasından şad değilseniz alan isminizi Türkiye’nin başkan hosting firması Natro’ya transfer edebilirsiniz. Yüksek müşteri memnuniyeti ile dikkat çeken Natro’nun domain transfer fiyatları son derece uygundur. Natro’nun sunduğu hizmetler sayesinde inançlı, süratli ve yüksek performanslı web sitesine sahip olabilirsiniz.

Domain Değerleme Aracı Nedir?

Domain değerleme aracı

ADVERTORIAL

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu