Mobil

DİKKAT! Galaxy Store’dan Bu Uygulamaları Sakın İndirmeyin!

Samsung’un kendi uygulama mağazası olan Galaxy Store, Google Play Store ile birlikte şirketin tüm Android aygıtlarında bulunuyor. Şayet Galaxy Store’u çok sık kullanıyorsanız, size berbat bir haberimiz var. Burada bulunan ve telefonunuza makûs hedefli yazılım bulaştıracak birkaç uygulama tespit edildi.

Bu uygulamaların Galaxy Store’da kendilerine yer bulmaları şaşırtan. Showbox, bir müddettir var olan tanınan bir korsan sinema ve dizi hizmeti. Orjinal uygulama kapatılmış üzere görünse de, Galaxy Store’da indirilmek üzere birkaç Showbox uygulama klonu listeleniyor. AndroidPolice’in de bildirdiği üzere, Samsung’un uygulama mağazasında birkaç Showbox tabanlı uygulama bulunuyor. Yüklemeleri Google’ın Play Protect ikazını tetiklediğinden, makus emelli yazılım bulaşmış üzere görünüyorlar. Daha fazla tahlil, berbat hedefli yazılım ve reklam yazılımının varlığını gösteriyor.

Uygulamalar ayrıyeten arama günlüklerine, telefona ve bireylere erişim üzere hassas müsaadeler isteyebiliyor. Ayrıyeten dinamik kod yürütme güvenlik açığı da bu uygulamalarda bulunuyor, uygulamanın berbat emelli yazılım indirip çalıştırmasını sağlayan şey de bu.

Galaxy Store uygulamalar için bir yükleme sayısı sağlamadığından, bu makus emelli uygulamaların tam olarak kaç kere indirildiği muhakkak değil. Fakat uygulamaların yüzlerce incelemeye sahip olduğu görülüyor. Bu da indirme sayısının kıymetsiz bir sayı olmadığını gösteriyor.

Bu ziyanlı uygulamaların uygulama mağazası aracılığıyla yayılması Samsung için pek de olumlu bir durum değil. Ayrıyeten, korsanlığı teşvik eden uygulamaların direkt Galaxy Store’da bulunması da Samsung’un işini kolaylaştırmıyor. Samsung hususla ilgili şimdi bir açıklama yapmadı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu