Teknoloji

Çok sayıda Tesla Model X, emniyet kemeri sorunu nedeniyle geri çağrılabilir

NBC News tarafından bildirilene nazaran, ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Yönetimi (NHTSA) şu anda yeni Tesla Model X araçlarının karıştığı kazalarla ilgili soruşturmalardan bağımsız olarak, iki farklı emniyet kemeri arızasını araştırıyor.

NHTSA’nın Kusur Araştırma Ofisi (ODI), Model X sahiplerinin ön emniyet kemerlerinin emniyet kemeri ön gericisine bağlı kalmadığını söyleyen iki şikayet olduğunu belirtiyor. Her iki mal sahibi de emniyet kemeri açılmasının 2022 ve 2023 model yılı Model X SUV’lerini kullanırken meydana geldiğini bildirdi. Müfettişler, “her iki aracın da sahiplerine gereğince bağlanmamış çapa ilişkileriyle teslim edildiğini” yazıyor.

NHTSA birinci olarak 24 Mart’ta soruşturmayı başlattı ve yaklaşık 50.000 Model X aracın meseleden etkilenebileceğini söyledi. Kurum, her iki durumda da, “montaj sırasında uygun formda bağlanmadıkları” ve sırf sürtünmeli geçme ile birbirine yapıştıkları için ankrajın ön gerici ile buluştuğu bölgede “bağlantı hatası” meydana geldiğini söylüyor. Belirtilene nazaran açılma, “bağlantıya uygulanan kuvvet, araçlar hareket halindeyken sürtünme ahengi direncini aştığında” meydana geldi.

Tesla, 24.000’den fazla Model 3 aracı etkileyen bir sorunu çözmek için geçtiğimiz yıl farklı bir emniyet kemeri geri çağırması yapmak zorunda kalmıştı. Bunlar, teknisyenlerin art koltuk ankrajını hakikat bir formda tekrar monte etmedikleri, emniyet kemeri ile ilgili olmayan servis merkezi ziyaretleri nedeniyle meydana geldi.

Tam Kendi Kendine Sürüş özelliği, art lamba aydınlatma problemleri ve yaya uyarısı gürültüsünü engelleme sorunu da dahil olmak üzere birçok yeni Tesla geri çağırmasının tamamı yazılımla ilgili sıkıntılardı. Lakin bu geri çağırmaların tersine, emniyet kemeri meselelerinin kablosuz bir yazılım güncellemesiyle çözülmesi muhtemelen mümkün görünmüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu