Oyun

Çin’de Steam Bilmecesi: Yasaklandı mı, Yasaklanmadı mı?

Valve’in Çin’deki varlığı, bilhassa son birkaç ayda enteresan bir mevzu oldu. Steam mağazasının global versiyonu uzun müddettir mevcut olmasına karşın, hükümet tarafından “onaylanmamıştı”, yani her an yasaklanabilirdi. Valve bu yılın başında Çin için Steam’in hükümet onaylı bir sürümünü piyasaya sürdü. Burada, yalnızca Çin hükümeti tarafından onaylanan ve katı kurallara bağlı kalan oyunlar yer alıyordu.  

Son gelişmeler, Steam’in global sürümünün Çin’de kara listeye eklendiğine ve artık erişilemeyeceğini gösteriyor. Reddit, Twitter ve öteki toplumsal medya platformlarından binlerce kullanıcı tarafından bildirildiğine nazaran bu yasaklama hem Steam istemcisi hem de Steam Topluluğu sayfası için geçerli. Bu ortada, Çince sürüm herkes için çalışıyor üzere görünüyor.

Bununla birlikte, sorunun asıl temel nedeninin ne olduğu aşikâr değil. Büyük çoğunluk Çin’in Steam’in global sürümünü engellediği konusunda hemfikir görünse de, insanların bunu problemsiz bir biçimde kullanabildiğine dair diğer raporlar da var. Bu ortada, kimileri da bunun bir DNS Önbellek Zehirlenmesi saldırısı olduğunu argüman ediyor. Çin hükümeti tarafından resmi bir açıklama yapılmadığından ötürü, mevzu hala gizemini koruyor.  

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu